W weekend czeka nas zmienna pogoda [synoptyczna prognoza 30.07-01.08]

0
fot. IMGW

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują na najbliższe dni dość zmienną pogodę. W piątek będzie jeszcze słonecznie, tylko nad morzem i w Karpatach przelotne opady deszczu. W sobotę i niedzielę dużo chmur, przelotne opady deszczu oraz burze, także z gradem. Na południu i południowym wschodzie opady będą intensywne, powodujące miejscami gwałtowne wezbrania w rzekach. Upalnie na krańcach południowo-wschodnich, do 31°C. Na pozostałym obszarze temperatura powietrza od 20°C do 28°C.


Piątek (30 lipca) – sytuacja baryczna dla Polski
Polska jest pomiędzy niżem z ośrodkiem w rejonie Zatoki Botnickiej, a słabnącym wyżem znad Alp. Z zachodu napływa polarna morska masa powietrza, tylko nad południowe krańce kraju, zacznie napływać cieplejsze powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Ciśnienie powoli spada.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 25°C do 29°C, na szczytach Sudetów od 9°C do 14°C, wysoko w Beskidach od 19°C do 22°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni.

Wrocław 28°CJelenia Góra 25°CLegnica 27°C
Opole 29°CKatowice 27°CCzęstochowa 28°C

Sobota (31 lipca) – sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie na skraju niżu znad Skandynawii. Z zachodu na południowy wschód przemieszczał się będzie pofalowany front atmosferyczny. Na południowym wschodzie pozostanie upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego, nad pozostały obszar napłynie powietrze polarne morskie. Wystąpią wahania ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu i burze, na wschodzie regionu opady o natężeniu silnym i burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz od 15 mm do 30 mm. Temperatura maksymalna od 25°C do 28°C, w rejonach podgórskich od 21°C do 24°C, wysoko w Beskidach od 17°C do 19°C, w szczytowych partiach Sudetów od 11°C do 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, początkowo południowo-zachodni, później zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-zachodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 75 km/h.

Wrocław 27°CJelenia Góra 24°CLegnica 27°C
Opole 27°CKatowice 27°CCzęstochowa 26°C

Niedziela (1 sierpnia) – sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie w zasięgu rozległego układu niżowego znad Skandynawii, w strefie chłodnego frontu atmosferycznego wędrującego z zachodu na wschód. Południowo-wschodnie krańce będą w upalnym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego, a pozostały obszar w chłodniejszej masie polarnej morskiej. Ciśnienie będzie wolno spadać.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, a na wschodzie regionu także burze. Temperatura maksymalna od 20°C do 24°C, w rejonach podgórskich około 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

Wrocław 20°CJelenia Góra 17°CLegnica 21°C
Opole 21°CKatowice 24°CCzęstochowa 23°C

źródło: IMGW