Jest boom na bon turystyczny. To ostatnie wakacje na wykorzystanie świadczenia

0
fot. archiwum

Sierpień w nadmorskich i górskich kurortach zarezerwowany jest niemal do ostatniego miejsca. Takiego obłożenia nie było dawno. Jest środek wakacji, a to ostatnie lato, kiedy można wykorzystać polski bon turystyczny. Nic więc dziwnego, że rodziny ruszyły ze swoimi pociechami nad morze, w góry i na Mazury.Na Opolszczyźnie liczba całkowicie wykorzystanych bonów turystycznych przekroczyła właśnie 20 tysięcy. Na przykładzie naszego regionu widać znaczący wzrost, bo jeszcze kilka miesięcy temu liczba ta wynosiła niespełna 10 tysięcy. Podobnie rosła liczba samych aktywacji bonów – w połowie czerwca było ich 39 tysięcy, a obecnie 53,5 tys.

  • „Rodzice z województwa opolskiego aktywowali dotąd 53,5 tysiąca bonów czyli 57 procent ogółu przysługujących. Tych nieaktywowanych pozostało jeszcze prawie 40,5 tysiąca. Na razie kwota zrealizowanych płatności bonem przez rodziny z regionu przekroczyła 22 miliony złotych. Dane ZUS pokazują, że w lipcu o wiele częściej rodzice rozliczają letni wypoczynek bonem turystycznym” – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

    Ostatnie wakacje z bonem
    Wartość bonu na jedno dziecko wynosi 500 zł, zaś w przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Tegoroczne wakacje, to ostatnie ciepłe miesiące z szansą na bezgotówkowe rozliczanie się za wypoczynek. Termin ważności tego specjalnego świadczenia mija 31 marca 2022 r.
    Z każdym tygodniem rośnie też liczba zarejestrowanych podmiotów turystycznych, które oferują swoje usługi i możliwość rozliczenia bonem. Pod koniec czerwca przedsiębiorców z branży turystycznej przyjmujących bony było 25,2 tys., a obecnie jest ich już 27,5 tys.

Bon turystyczny tylko na Platformie Usług Elektronicznych ZUS
Korzystanie z bonu jest proste, a mogą go aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS trzeba wybrać zakładkę – Ogólny, a następnie – Polski Bon Turystyczny. Żeby płacić bonem, trzeba go aktywować. Po aktywowaniu bonu rodzic dostanie kod za pomocą którego będzie można płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em. Bon można aktywować w dowolnej chwili. Na przykład bezpośrednio przed wyjazdem. Bonu nie można wymienić na gotówkę. Nie ma jednak potrzeby wydawać go od razu, bo płatność można dzielić.

Masz pytania?
Rodzice, opiekunowie, przedstawiciele operatorów turystycznych, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu mogą dzwonić na specjalną, całodobową infolinię pod numerem 22 11 22 111. Pytania można też wysyłać mailowo na adres bon@zus.pl