30. lipca. Dziś między innymi Międzynarodowy Dzień Sernika

0
Obraz Pexels z Pixabay

Kartka z kalendarza – 30. lipca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:53, a zajdzie o 20:31. Imieniny obchodzą m.in.: Leopold, Piotr i Julita. Na 30. lipca przypadają takie święta jak: Dzień Administratora, Międzynarodowy Dzień Sernika i Międzynarodowy Dzień Przyjaźni.

Dzień Administratora

System Administrator Appreciation Day – to angielska nazwa dzisiejszego święta. Obchodzić je powinni ludzie, którzy wykonują pracę administratora – w tym zwłaszcza administratora systemów komputerowych i telekomunikacyjnych. Często zapominamy jak ważna jest ich praca, a przypominamy sobie wtedy, gdy coś przestaje działać poprawnie – zwłaszcza w komputerze, czy programie, którego używamy na co dzień. Twórcą święta jest Ted Kekatos, który stwierdził, że dzisiejszy dzień jest idealnym momentem na przesłanie słów uznania, prezentu dla administratorów – do czego i my zachęcamy.

Międzynarodowy Dzień Sernika

Znany i uwielbiany od pokoleń, podobno obecny także na stołach w czasach antycznych, wykonywany na różne sposoby – sernik obchodzi dziś swoje międzynarodowe święto. Rodzajów sernika znanych jest co najmniej kilkaset i na całym świecie spróbować można różnych wersji. Wykonywany jest z białego sera, jaj, masła, cukru, wielu dodatków. Szczególnie popularne są serniki z brzoskwiniami, rodzynkami, na zimno, owocami, etc. W naszym kraju popularny jest także tzw. serniczek wiedeński, którego nazwa wzięła się z czasów, gdy Jan III Sobieski wracał z odsieczy wiedeńskiej i przywiózł do kraju ów sernik. Od tego czasu to zdecydowanie jedno z ulubionych ciast Polaków.

W Księdze Rekordów Guinnessa odnajdziemy wpis o największym serniku na świecie, który powstał w 2009 roku i stworzyli go meksykańscy cukiernicy. Gigant miał około 2,5 metra średnicy i 55 centymetrów wysokości. Choć dziś Międzynarodowy Dzień Sernika, to nie zachęcamy do zjadania takich olbrzymów, wszak ciasto to jest dość kaloryczne, a nawet mała porcja może mieć nawet 350 kalorii. Na letnie upały najlepiej nada się wersja na zimno – smacznego!

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni, znany także jako Międzynarodowy Dzień Koleżeństwa to święto, które obchodzone jest właśnie dziś – 30. lipca. Ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2011 roku. Jego ideą jest przyjaźń – rozumiana szeroko, tj. m.in. przyjaźń między narodami, kulturami, osobami, która ma być przyczynkiem do budowania pokoju i kontaktów między społecznościami. Do powstania tego święta przyczynił się pochodzący z Paragwaju dr Ramon Artemio Bracho. Założył on fundację na rzecz przyjaźni i od 1958 roku starał się upowszechniać idee tego typu relacji. Po wielu latach pracy i starań, ONZ w 200. rocznicę niepodległości Paragwaju ustanowiła święto przyjaźni jako oficjalne. Dziś koniecznie warto zadbać o swoich przyjaciół, spotkać się i pielęgnować łączącą Was przyjaźń. Piąteczek temu idealnie sprzyja…