Różyna – Dożynki Gminne FOTORELACJA

1

W sobotę 6 września, w Różynie, odbyły się Dożynki Gminne, zorganizowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Lewin Brzeski oraz Sołectwo Różyna.

Słoneczna pogoda oraz bogate atrakcje i licznie zgromadzeni na boisku sportowym w Różynie mieszkańcy gminy i okolic, już na starcie zapowiadały udane święto. Nie zabrakło występów scenicznych, konkursów i atrakcji dla najmłodszych. Gospodarzem dożynek był Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara. Oprawę muzyczną zapewnił Miejsko-Gminny Dom Kultury.

Gminne dożynki to największe w roku święto rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. Impreza rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą w intencji rolników, podczas której zostały poświęcone przyniesione przez nich plony.

Starosta dożynek, Grażyna Lenartowicz, przekazała na ręce burmistrza chleb dożynkowy, symbolizujący wspólną pracę wielu ludzi, ich trud i wkład na rzecz rolnictwa, a także podkreślający polską tradycję dzielenia się chlebem. Zwyczaj ten jest wyrazem przyjaźni i gotowości do udzielania pomocy potrzebującym.

Obchody święta dożynek są połączone z konkursem na najlepsze korony dożynkowe, wieńce i prace plastyczne. Każda z miejscowości gminy przedstawiła jeden wieniec. Jest on oceniany przez komisję konkursową, która zwraca dużą uwagę na jego wygląd oraz sposób prezentacji. W tym roku korony zostały wystawione przez 13 sołectw.

Komisja konkursowa, po dokonaniu oceny wszystkich prac, zdecydowała się uhonorować 4 sołectwa. Tegorocznym laureatem została korona z Saren Małych, drugie miejsce zdobyły Różyna, a trzecie Chróścina. Wyróżnienie otrzymało sołectwo Ptakowice. Gmina Lewin Brzeski, wraz ze sponsorami: Bankiem Spółdzielczym Grodków – Łosiów, Polskim Stronnictwem Ludowym Lewin Brzeski, firmą „AGROPOL” Marian Olejnik, Stanisław Krawiec Spółka Jawna zapewniła atrakcyjne nagrody, których tegoroczna pula wyniosła 4.100 złotych.

W tym roku oceniano także najpiękniejszą zagrodę dożynkową. Zwycięzcami tego konkursu zostali państwo Lidia i Eugeniusz Surmińscy, II. miejsce Izabela i Rafał Chłopek, a III. miejsce Anna i Tomasz Piekoszewscy. Wyróżnienie otrzymała zagroda państwa Doroty i Wiesława Kula.

Jednym z punktów programu było oficjalne ogłoszenie wyników konkursu „Piękna Wieś Lewińska 2014”. W tegorocznej edycji wzięło udział 13 wsi z terenu gminy. Komisja konkursowa za najpiękniejszą uznała Różynę, II. miejsce przypadło Sarnom Małym, a III-cie zajął Wronów. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Sołectwo Łosiów. Ponadto, dyplom za udział w konkursie otrzymały sołectwa: Buszyce, Strzelniki, Ptakowice, Kantorowice, Skorogoszcz, Borkowice i Oldrzyszowice.

W konkursie na „Najlepszy projekt” przyznano dwa wyróżnienia. II. miejsce wywalczyło sołectwo MIKOLIN, za projekt pn.: „Kapliczka”. Zwycięzcą w tej kategorii zostało sołectwo CHRÓŚCINA za projekt pn.: „Urządzenie placu zabaw”.

Święto plonów nie mogło się obyć bez oprawy muzycznej. Dlatego też tegoroczne dożynki uświetnił występ Małgorzaty Kulińskiej, występ zespołu GALAXY, a także show Andreo i Karina. Na scenie zaprezentowała się kapela podwórkowa LEWINIACY. Ostatnim akordem imprezy, była trwająca do białego rana zabawa pod gołym niebem, do której przygrywali Dj Igła i Dj Egon.
Zdjęcia – Eugeniusz Szewczuk