Przyjaciel polskiego papieża w Brzegu

0
Reklama

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu z Eugeniuszem Mrozem, żołnierzem Armii Krajowej i  przyjacielem Karola Wojtyły z czasów szkolnych. Wcześniej 90-letni Eugeniusz pokłonił się swojemu niezwykłemu przyjacielowi i zapalił znicz przed brzeskim pomnikiem Jana Pawła II.

E. Mróz otrzymał  podziękowania od Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego. Pamiątkowy medal oraz dyplom z podziękowaniami  wręczył mu w imieniu starosty Sekretarz Powiatu Brzeskiego Krzysztof Konik.
W czasie spotkania w ramach Klubu Historycznego im. gen Grota „Roweckiego”  Eugeniusz Mróz wspominał czasy szkolne, okupację i działalność konspiracyjną w ramach ZWZ-AK, jak i działalność Karola Wojtyły w „Unii” katolickiej. Organizacji skupiającej inteligencję krakowską o charakterze ideowym i kulturotwórczym. „Unia”  w czasie II wojny światowej prowadziła także działalność wojskową. Po pierwszym etapie działania podobnie jak inne podziemne ugrupowania jej pion bojowy został włączony do struktur ZWZ-AK. W dyspozycji tej organizacji pozostawały także liczne grupy bojowe działające m. in. w Krakowie i Warszawie. Organizacja przetrwała do  1948, kiedy UB aresztowało jej przywódców.
Przyjaciel Ojca Świętego, który w środę 27 października odwiedził Brzeg obecnie mieszka w Opolu, gdzie trafił już w marcu 1945 roku. Urodził się 14 marca 1920 roku w rodzinie urzędnika skarbowego. W 1935 roku, kiedy rodzina jego przeniosła się do Wadowic kontynuował naukę w męskim gimnazjum neoklasycystycznym im. M. Wadowity. Do połowy 1937 r. był sąsiadem rodziny Wojtyłów w kamienicy przy Rynku. Do matury w 1938 roku (klasy V-VIII) był kolegą Karola Wojtyły. W czasie okupacji niemieckiej pracował jako robotnik w drukarni w Wadowicach.
Od października 1939 roku  włączył się aktywnie do konspiracji. Pod pseudonimem ”Lima” działał jako łącznik od sierpnia 1941 do stycznia 1945 w ramach ZWZ-AK Obwód Wadowice, Inspektorat Bielsko- Biała i Okręg Kraków.
W 1941 r. pracował jako przymusowy robotnik przy budowie torów kolejowych w Niklasdorf (Mikułowice) we wschodnich Sudetach (Czechy), kontynuując działalność w ruchu oporu. Dwa lata później wysiedlony ówczesnej Generalnej Guberni z rodzicami i siostrą z Wadowic włączonych jako Ostoberschlesien przez hitlerowskiego okupanta do Rzeszy – czytamy na 43 stronie  Wielkiej Encyklopedii Jana Pawła II tom XX.
W czasie pontyfikatu Karola Wojtyły – Jana Pawła II brał udział we wszystkich spotkaniach koleżeńskich maturzystów z 1938 roku z udziałem K. Wojtyły dwukrotnie w Rzymie i Castel Gandolfo oraz we wszystkich pielgrzymkach polskiego papieża do kraju. Na spotkaniach tych, ale także w Brzegu wspominając czasy gimnazjalne przygrywał na harmonijce ustnej. 
Organizatorem spotkania były działający od 3 lat w mieście  Klub Historyczny im. gen. „Grota” Roweckiego oraz brzeskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którego prezesem jest mjr inż. Tadeusz Czajkowski, a Pan Eugeniusz od 22 marca 2004 roku jest członkiem tego Koła. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć też film opowiadający o  szkolnej przyjaźni Pana Eugeniusza z Karolem Wojtyłą nazywanym przez kolegów w czasach szkolnych  „Lolkiem” .Oprac. („MEDIA XXI”)
 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama