III Edycja Planszówek

0
DSCF6849.JPG

W tym roku już po raz trzeci w naszym mieście odbył się Festiwal Gier Planszowych, pod honorowym patronatem Burmistrza Brzegu Wojciecha Huczyńskiego. Sponsorami imprezy byli m.in.: GRANNA, EGMONT Polska, planszóweczka.pl, Hobbit, Bard, Rebel.pl, G3, Lacerta, LogoRajd, Wolffang, GryPlanszowe.pl, Portal, Kuźnia Gier. O słodką stronę imprezy zadbały PWC „ODRA” S.A. oraz  Cadbury.

W miniony weekend sale brzeskiego Ratusza zapełniły się fanami gier planszowych, którzy przybyli nie tylko z okolic Brzegu, lecz także z odległych miast Polski, m.in. z Poznania, Nowego Sącza, Nowej Rudy, Warszawy, Gliwic i Krakowa. Na festiwalu gościli także fani gier z Czech i Indii.
Podobnie, jak w poprzednich edycjach organizatorami imprezy byli państwo Beata i Krzysztof Olszewscy, którzy i w tym roku zapewnili uczestnikom festiwalu wiele atrakcji. Oprócz II Otwartych Mistrzostw w Carrom (indyjski bilard) i Pentago  (szwedzka gra logiczna), można było wziąć udział w wielu turniejach m.in. takich gier jak: „51 stan”, „Fauna”, „Kajka i Kokosza – wyprawa śmiałków” czy „Pitchcar”. Tradycyjnie także wśród wszystkich zgromadzonych gości odbyły się losowania upominków.
W tym roku frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Już pierwszego dnia jeszcze przed godziną 10.00 ustawiały się kolejki, aby zdążyć zapisać się na turnieje. Natomiast o godzinie 12.00 było już tylu gości, że zabrakło stolików. Jednak i to nie przeszkodziło zgromadzonym uczestniczyć w dalszej zabawie. Ci młodzi nie wiele myśląc opanowali wszystkie parapety, a młodsze smyki cały dywan, którym wyłożony jest podest w Dużej Sali Stropowej. Poprzednie edycje także cieszyły się powodzeniem, ale tegoroczna zdecydowanie największym – relacjonuje pani Beata.
Na festiwalu obecni byli także przedstawiciele wydawnictw, firm dystrybucyjnych oraz sklepów internetowych, którzy przy swoich stoiskach prezentowali zarówno nowości wydawnicze jak i już znane tytuły.
Jednym z przybyłych wydawnictw było wydawnictwo Wolffang, które na brzeski festiwal przyjechało ze swoim nowym produktem „Crystalicum”. To fabularna gra karciana. Fabuła rozgrywa się we Wszechświecie, składającym się ze światów ojczystych, które odróżnia  od siebie kultura, tradycje i stosunki społeczne. W każdym z nich o przeżycie i władzę walczą przedstawiciele poszczególnych ras. Są trzy możliwości zwycięstwa. Poprzez dominację nad innymi postaciami, tj. gdy zawodnik kontroluje więcej światów niż przeciwnicy. Zwycięstwo  militarnie, które następuje w momencie, gdy pokona się przeciwnika niszcząc jego świat ojczysty lub zwycięstwo polityczne, które osiąga się poprzez dobycie punktów polityki, min. 45. Gra przeznaczona jest dla dzieci od dziesiątego roku życia, od dwóch do sześciu graczy.
Na festiwalu obecni byli także przedstawiciele wrocławskiego sklepu internetowego planszóweczka.pl. Co ciekawe, sklep jest jednocześnie wypożyczalnią, gdzie można pożyczyć sobie daną grę bez konieczności bezpośredniego zakupu. Wybraną pozycję można wypożyczyć na okres trzech dni za cenę 10% wartości gry. Właściciele sklepu prowadzą także zajęcia we wrocławskich przedszkolach oraz szkołach podstawowych i gimnazjalnych, na których starają się przekonać młodzież, że planszówki to nowa moda, a nie nudny przeżytek. Pragną także pokazać, że gry planszowe są świetną alternatywą dla komputera i Internetu, który w przeciwieństwie do planszówek nie rozwija ani wyobraźni, ani kontaktów międzyludzkich.
Obecna w Brzegu była także firma dystrybucyjna LogoRajd, jako główny sponsor Otwartych Mistrzostw w Pentago. Firma zajmuje się przede wszystkim grami logicznymi, które w większości są wielopoziomowe, dzięki czemu jedną grą mogą się bawić zarówno dzieci, jak i rodzice. W tym roku LogoRajd przyjechał z takimi nowościami jak: IcoSoKu, You and Einstein oraz Escher. Wszystkie wymienione tytuły są jak najbardziej nowoczesnymi grami logicznymi, którymi zachwycą się nie tylko dzieci, ale i dorośli.
Tegoroczny festiwal, dostarczył uczestnikom mnóstwo dobrej zabawy i wielu niezapomnianych chwil. Większość fanów planszówek na stałe już wpisała w swój roczny kalendarz uczestnictwo w brzeskim festiwalu. Zapewne z każdą kolejną jego odsłoną  przybywa wielbicieli tego typu gier, co cieszy i daje siłę na następne edycje. Organizatorom życzymy dalszych sukcesów i już dziś zapraszamy na kolejną, przyszłoroczną edycję brzeskiego Festiwalu Gier Planszowych. 
Katarzyna Gęsiarz