Wielki Brat wszystko widzi

0
strazmiejska.jpg

Niepozorna kamerka, ukryta w klapie munduru zarejestruje wszystko podczas interwencji. Włączam nagrywanie. Od teraz wszystko, co powiesz, może być użyte przeciwko tobie – taką sentencję, rodem z amerykańskich filmów sensacyjnych, usłyszy ten, kto podczas interwencji strażnika miejskiego będzie sprawiał kłopoty. Nagranie z kamery będzie dowodem w rozstrzyganiu spornych sytuacji. – Mamy cztery kamery – mówi Krzysztof Szary, komendant Straży Miejskiej w Brzegu. – Na razie strażnicy uczą się obsługi tych kamer. Testujemy je i  myślę, że przyniesie to pozytywne efekty zarówno co do poziomu obsługi klienta, jak i dokumentowania samej interwencji.
Na początku lutego brzescy strażnicy miejscy zostali wyposażeni w miniaturowe kamery. Wpięta w klapę munduru kamera umożliwi nagranie zarówno obrazu, jak i głosu. Są wyposażone w kartę pamięci o pojemności dziewięciu gigabajtów, z której obraz i dźwięk można zgrać do komputera. Nagranie w spornych sytuacjach może być dowodem w sądzie.
– Kamery ostudzą emocje, które towarzyszą w pracy strażników – mówi Szary. – Nie są to tylko interwencje związane z nieprawidłowym parkowaniem. Zdarzają się interwencje wobec osób nietrzeźwych, które później nawet nie pamiętają, co robiły – dodaje.
Urządzenia, w które zostali wyposażeni funkcjonariusze straży miejskiej w Brzegu mogą działać w dwie strony. Oznacza to, że nagranie może być dowodem przeciwko strażnikowi, kiedy ten będzie nadużywał władzy. Jedyny warunek – kamera musi być włączona.
– Strażnicy tak samo jak obwinieni o wykroczenie powinni mieć świadomość, że pozostaje dowód – mówi komendant straży miejskiej. – Strażnik z racji zawodu nie powinien poddawać się emocjom, ale różnie czasami bywa. W końcu to tylko ludzie – dodaje.
W podobne urządzenia są wyposażeni strażnicy miejscy zaledwie w kilku miastach Polski. System jest testowany w Rybniku i Łodzi. Jeżeli się sprawdzi, zostanie wprowadzony na stałe.  
Czujnym okiem strażników miejskich objęte jest niemal całe miasto. Brzeg ma jeden z najbardziej rozbudowanych systemów monitoringu miejskiego na Opolszczyźnie. Nad bezpieczeństwem mieszkańców miasta czuwa 21 kamer. ROch