W rocznicę odzyskania niepodległości

0
11.11.2011__2___1600x1200_.JPG
Reklama

11 listopada to data dla naszego Narodu szczególnie ważna. Dziewięćdziesiąt trzy lata temu, po 123 latach niewoli, odrodziło się państwo polskie.

11.11.2011__2___1600x1200_.JPG

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

„11 listopada to data dla naszego Narodu szczególnie ważna. Dziewięćdziesiąt trzy lata temu, po 123 latach niewoli, odrodziło się państwo polskie. Państwo, które upadło pod ciosami trzech agresorów – Rosji, Austrii i Prus. Te 123 lata były czasem walk, konspiracji i powstań narodowych. Czasem wielkich patriotów i najwybitniejszych dzieł polskiej literatury, która towarzyszyła Polakom w okresie, gdy ich państwo nie istniało na mapach Europy. Walka o upragnioną niepodległość nie ustała nawet na moment. Działo się tak dzięki hartowi ducha i wielkim przywódcom – Józefowi Piłsudskiemu, który prowadził niestrudzoną walkę o przypomnienie Europie o Narodzie polskim, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Paderewskiemu. Ludzie ci mieli odwagę wziąć na swoje barki losy odradzającego się kraju. Potrafili działać w imię wyższego dobra” – tymi słowami, podkreślającymi rangę piątkowych uroczystości, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański rozpoczął swoje przemówienie podczas apelu z okazji rocznicy odzyskania niepodległości.
Wcześniej w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona została msza święta w intencji odrodzonej Ojczyzny. Po nabożeństwie delegacje władz powiatu i miasta, organizacji kombatanckich i społecznych oraz stowarzyszeń złożyły wieńce pod tablicą upamiętniającą walczących o wolną Polskę.
11.11.2011__1___1600x1200_.JPG

Następnie uroczystości przeniosły się do Zamku Piastów Śląskich. W murach Śląskiego Wawelu można było wysłuchać okolicznościowego wykładu wygłoszonego przez prof. dr hab. Grzegorza Straucholda pod tytułem „Terytorium współczesnej Polski. Racja historyczne czy przypadek” oraz recitalu w wykonaniu Emilii Komarnickiej, której towarzyszył zespół Lola Band. O występie Komarnickiej – wystarczy napisać krótko: „doczekaliśmy się brzeskiej gwiazdy”. Wszechstronnie uzdolniona i ekspresyjna artystka, o pięknej i silnej barwie głosu, stała się gwoździem programu w czasie listopadowej uroczystości. Do tego ujęła widzów częstym podkreślaniem swoich korzeni artystycznych, sięgających zespołu Inwencja, i wpływu na kształtowanie jej osobowości przez Janę Koronkiewicz. Repertuar Emilii Komarnickiej i zespołu Lola Band oscylował wokół ludzkich uczuć, szczególnie tych, które wzbudzają nasze emocje – miłości i zdrady, i choć prezentowane utwory (oprócz finałowego utworu „Wolność” Marka Grechuty) nie miały charakteru patriotycznego, to właśnie miłość pięknie łączyła je z tym, co 11 listopada najcenniejsze – z miłością nie tylko do drugiego człowieka, ale i do Ojczyzny.
W czasie, gdy w Sali Książęcej Zamku Piastów Śląskich można było doznać uczty duchowej pod brzeskim ratuszem miały miejsce atrakcje przeznaczone dla osób ceniących sobie fizyczne wyzwania. Mowa o I Biegu Niepodległości, w którym udział wzięło ponad 200 osób. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Starostwo Powiatowe w Brzegu, brzeskie szkoły ponadgimnazjalne, Komendę Hufca ZHP oraz BKMAW „Na Przełaj”. Przeprowadzono pięć biegów w różnych kategoriach wiekowych na dystansach 360, 720, 1080, 1160 i 23320 metrów. Dodatkową atrakcją był marsz Nordic Walking na dystansie 1660 metrów. Zawodnicy i zawodniczki, którzy wywalczyli sobie miejsce na podium mogli cieszyć się z pamiątkowych medali i nagród rzeczowych.

11.11.2011__5___1600x1200_.JPG
Obchody Dnia Niepodległości w Brzegu kolejny raz pokazały, że Brzeżanie rozumieją istotę tego święta. Zdają sobie sprawę, że dzięki ludziom, którzy w 1918 roku rozpoczęli pracę nad odbudową odzyskanej Ojczyzny możemy teraz żyć w kraju prawdziwie europejskim, perspektywicznym i pełnym możliwości. K.Ł/B.J

Reklama