Tak głosowała gmina Grodków (nieoficjalnie)

0
Reklama

Grodkowskie wyniki wyborów generalnie potwierdzają  niechęć do kontynuowania dotychczasowej polityki.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Grodkowskie  wyniki wyborów generalnie potwierdzają  niechęć do kontynuowania dotychczasowej polityki. Ale  przedstawię tu najpierw wyniki poszczególnych ugupowań w wyborach do sejmu;   PPP- 0,9%,  LPR 1,64%,  PiS  27,45% , PO  41,12%, PSL 10,76%,
Samoobrona 5,91%,  MN 0,3%, LiD  11,81%. Jak widać  na naszym terenie liderami były bezwzglednie dwa ugrupowania ale z ogromną przewagą PO na PiS-em (blisko 14%). Ponieważ  jesteśmy jednak  gminą  rolniczą dość mocno jest tutaj widoczny ten akcent w postaci  reprezentacji ugrupowań  nawiązujących do wsi. I tak PSL zdobył  blisko 11% głosów, co z pewnością jest dobrym wynikiem i uzyskanym dzięki znanym  osobom wywodzącym się z tutejszego środowiska, podobnie rzecz się ma z samoobroną, która  na naszym terenie zdobyła blisko 6% głosów, co jest również  skutkiem personalizacji wyborców, którzy odddawali głosy na ludzi w tym wypadku powszechnie znanych. Dotychczasową tradycją  Grodkowa była znaczna reprezentacja lewicy w każdych wyborach i tym razem  ta skłonność została potwierdzona blisko 12% poparciem, co jest istotne przy braku reprezentanta stricte grodkowskiego na liście kandydatów.  Z kolei w wyborach do senatu pozwolę sobie oprzytoczyć listę pięciu najwyżej notowanych kandydatów :
R.Knosala – 2577 głosów, P.Wach- 2186 głosów, N.Krajczy-1842 głosy, H.Fraszek -1537 głosów oraz B.Lewińska 1455 głosów.  Podobnie jak w wyborach do sejmu  i tutaj z pewnościaą nastąpiła personalizacja  kandydatów , którzy w wielu przypadkach byli dla wyborców  mniej anonimowi niż w przypadku list do sejmu , choc i tutaj przynależność partyjna  miała też swoją wagę przy decyzji wyborcy. Tyle na gorąco. Za tydzień będą już znane na pewno wszystkie wyniki łącznie z listami przyszłych  posłów i senatorów , co będzie materiałem do kolejnych analiz.

J. Rzepkowski

Reklama