Anna Maria Wesołowska rozmawiała z gimnazjalistami o prawach dziecka

0

Sędzia Anna Maria Wesołowska spotkała się dziś (16.11) z uczniami brzeskich szkół. Tematem rozmów były prawa dziecka, zagrożenia czyhające na nich w internecie i codziennej rzeczywistości oraz odpowiedzialności za swoje czyny. Okazją do wykładu są obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, których tegorocznym gospodarzem jest Brzeg.


– Stworzyliśmy dzieciom rzeczywistość, która jest bardzo trudna. Wszechobecny internet zawiera dużo fajnych rzeczy, ale jednocześnie jest tam pornografia, czy przemoc rówieśnicza. Dzieci nie zdają sobie sprawy, że przemoc płynąca z internetu nie jest zabawą. Jeżeli z kogoś się wyśmiewasz, kogoś krzywdzisz lub nękasz, to nie jest nawet wykroczenie. To jest przestępstwo, za które grozi kara do 3 lat więzienia – tłumaczy Anna Maria Wesołowska.

Wiele młodych osób nie zdaje sobie sprawy, że poczęstowanie kolegi skrętem z marihuany również jest zagrożone karą więzienia. Jak tłumaczy znana z telewizyjnego programu sędzia – świadomość prawna społeczeństwa jest na niskim poziomie, a dzisiejsza szkoła, to nie tylko edukacja, ale również wychowanie.

– Wychowanie to także nauka prawa. Musimy rozmawiać o tym, gdzie są granice, których przekraczać nie wolno. Młodzież nie wie, że zażądanie od młodszego kolegi złotówki i pacnięcie go w głowę – jak to nazywają – jest  poważnym przestępstwem. Nie krzywdź nikogo, nie nękaj, nie naruszaj miru domowego, nie bądź hieną cmentarną; to wszystko są podstawowe zasady, o których często zapominamy – mówi sędzia Wesołowska.

Przypomnijmy, że obchody ODPD w Brzegu potrwają do niedzieli 20.11.2016. Program spotkań i wydarzeń można znaleźć TUTAJ.