Według niektórych oszczędzanie energii elektrycznej jest niepotrzebne, być może dlatego, że nie zdają sobie oni sprawy z konsekwencji, jakie niesie długotrwałe nadużywanie prądu dla środowiska. Dlaczego oszczędzanie energii jest ważne i jak robić to skutecznie, bez większych wyrzeczeń i zmian w codziennym życiu? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał o tym z popularyzatorem nauki, fizykiem ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki Darkiem Aksamitem.
Oszczędzanie energii to temat, który staje się coraz bardziej popularny we wszystkich mediach. Bycie „eko” to jednak coś więcej niż tylko moda. Ograniczenie zużycia prądu może przynieść wiele dobrego nie tylko dla środowiska, ale również dla portfela. Warto być świadomym konsekwencji, jakie niesie bezrefleksyjne korzystanie z urządzeń elektrycznych. Poniższe wskazówki sprawią, że oszczędzanie energii elektrycznej wejdzie ci w nawyk. Początkowo może to być dla ciebie trudne i pewnie o wielu rzeczach będziesz zapominać, z czasem jednak racjonalne decyzje staną się po prostu kolejnym z przyzwyczajeń. Sprawdź, jak oszczędzać energię w prosty sposób.
Sposoby oszczędzania energii – kilka prostych wskazówek
Poznaj najlepsze sposoby oszczędzania energii, które nie kosztują wiele wysiłku, a z czasem staną się dla ciebie naturalnym i jedynym zachowaniem.
Wyłączaj światła, które nie są ci w danej chwili potrzebne. Jeśli nie przebywasz w danym pomieszczeniu po prostu zgaś światło. To duża oszczędność energii, zwłaszcza jeśli wcześniej często zdarzało ci się o tym zapominać.
Wymień wszystkie żarówki w domu na energooszczędne. Choć zazwyczaj jest to rozwiązanie nieco droższe, taki rodzaj oświetlenia cechuje się jednak dłuższą żywotnością i mniejszym zużyciem prądu. Dodatkowo zamiast oświetlenia sufitowego wybierz oświetlenie punktowe, które dostarczy odpowiednią ilość światła dokładnie tam, gdzie go potrzebujesz, bez konieczności oświetlania całego pomieszczenia.
Do oświetlania zewnętrznych części budynku stosuj światło z czujnikiem, które będzie automatycznie zapalać się za każdym razem, kiedy wykryje ruch na dworze. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o ciągłym zapalaniu i gaszeniu światła.
Oszczędzanie energii w domu polega również na rozsądnym korzystaniu z urządzeń elektronicznych. Najwięcej prądu w każdym domu pobiera lodówka. Jeśli w twojej kuchni stoi jeszcze jej stary model, postaraj się jak najszybciej wymienić go na energooszczędny. Zwróć uwagę, aby nowy sprzęt należał co najmniej do klasy A+, ponieważ oznacza to mniejsze zużycie prądu. Przy każdym otwieraniu lodówki staraj się szybko wyciągać to, co jest ci potrzebne. Nie stój przed nią przez kilka minut, inaczej zaraz po zamknięciu dla obniżenia temperatury w środku będzie musiała ona zwiększyć pobór energii.
Jeśli korzystasz z termostatu, staraj się ustawiać go na taką temperaturę, jaka aktualnie jest ci potrzebna. Nie ogrzewaj domu zbyt mocno, żeby nie musieć co chwilę otwierać okien i wietrzyć każdego pomieszczenia.
Wyłączaj z gniazdka wszystkie sprzęty, które nie są ci potrzebne. Co ważne, nie dotyczy to wyłącznie telefonów, ładowarek i komputerów. Zasadę powinno się stosować również do takich urządzeń jak pralki czy telewizor, który po wyłączeniu pilotem przechodzi wyłącznie w stan czuwania i nadal pobiera znaczne ilości energii.
Czajnik elektryczny wymień na tradycyjny, dzięki czemu za każdym razem podczas gotowania wody będziesz oszczędzać prąd. Jeśli nie masz kuchenki gazowej (gaz jest tańszy niż prąd) i nie chcesz rezygnować z czajnika elektrycznego, postaraj się wlewać do czajnika tylko tyle wody, ile akurat jest ci potrzebne. Im więcej wody chcesz zagotować, tym większe będzie zużycie energii.
Dlaczego należy oszczędzać energię elektryczną?
Mimo tego, że już wiesz, jak racjonalnie korzystać z domowych urządzeń i bez potrzeby nie zużywać prądu, być może nadal zadajesz sobie pytanie: po co oszczędzać energię? Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, co jest ważne konkretnie dla ciebie.
Podstawowym, najbardziej przyziemnym powodem, dla którego warto oszczędzać energię jest zmniejszenie rachunków za prąd. Nawet jeśli comiesięczne rozliczenie nie są jest drastycznie wysokie, zawsze warto zaoszczędzić choć trochę pieniędzy. A przy regularnym kontrolowaniu zużycia energii i wprowadzeniu powyższych wskazówek w życie, roczne oszczędności mogą przewyższyć twoje oczekiwania.
Oszczędzanie energii jest ważne również z innego względu – z powodu stale pogarszającego się stanu środowiska, w którym żyjemy. Dzięki niewielkim zmianom w codziennym życiu, takim jak wyciągnięcie ładowarki z gniazdka czy podgrzewanie wody w czajniku tradycyjnym zamiast elektrycznego, możemy wpłynąć na to, jak będzie wyglądał świat nie tylko za kilka, ale również za kilkadziesiąt lat. Troska o zdrowie swoje i swoich najbliższych dla niektórych jest znacznie ważniejszym powodem niż oszczędność pieniędzy, a twoje podejście do zużycia prądu ma wpływ na jakość życia przyszłych pokoleń.
Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
Źródła: https://ekoenergia.blogspot.com/2008/01/sposoby-oszczedzania-pradu.html
http://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/3347,Jak-oszczedzac-energie-i-chronic-srodowisko-Co-powinien-wiedziec-przedsiebiorca-.html