Dobrych wyborów! – Felieton posła Tomasza Kostusia z cyklu „Widziane z Wiejskiej”

0

Trzynastego października czekają nas wybory, które zadecydują, czy Polska będzie demokratycznym państwem prawa, czy też będzie nadal staczać się w kierunku autorytarnej dyktatury – pod listem takiej treści, skierowanym do Obywateli, podpisali się byli Prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Rzeczywiście trudno się nie zgodzić, że za kilkanaście dni podejmiemy jedną z ważniejszych decyzji, tj. decyzji, od której zależeć będzie nie tylko przyszłość naszego kraju, ale również przyszłość nas wszystkich i naszych dzieci. Dlatego zanim pójdziemy do wyborczych urn, warto zastanowić się, jak wyobrażamy sobie Polskę nie tylko za 4 lata, ale też za 10…


Polska PiS
Rasizm, ksenofobia, brak poszanowania dla drugiego człowieka. Oprócz tego arogancja, buta i niespotykana w takim krótkim czasie liczba afer. Dodajmy do tego jeszcze dalsze podporządkowywanie służb i organów oraz zupełne lekceważenie zachodzących zmian klimatycznych. Na koniec przypomnijmy stanowisko wobec Unii Europejskiej i związki z kościołem narodowym pod patronatem ojca Rydzka. Większość Polaków nie tak wyobraża sobie nasz kraj… a jednak perspektywa, że taki będzie jest realna.

Alternatywa
Koalicja Obywatelska proponuje Polkom i Polakom partnerstwo ludzi dobrej woli, ale także ekspertów i lokalnych liderów, którzy są w stanie ciężko pracować na rzecz obywateli. Po pierwsze wolność i demokracja, po drugie wyższe pensje, po trzecie naprawa służby zdrowia, po czwarte redukcja zanieczyszczeń, po piąte elastyczne kształtowanie sieci szkół, a po szóste program dla seniorów.

Zawsze z Wami!
Minione 4 lata pracy, jako posła partii opozycyjnej, nie były dla mnie łatwe. Czasem trzeba było trzymać nerwy na wodzy, tak jak wtedy, gdy 21 poprawek zgłoszonych do budżetu dotyczących inwestycji w regionie zostało odrzuconych również głosami polityków PiS z naszego województwa. To smutne, ale w takich sytuacjach nie można się poddawać, bo startując w wyborach zobowiązałem się rzetelnie pracować na rzecz mieszkańców i całego regionu. Efektem tej pracy jest między innymi ponad 860 złożonych interpelacji, co plasuje mnie w gronie 10 najaktywniejszych posłów. Nie ogólna liczba jest ważna, ale fakt, że kryje się za nią wiele spraw dotyczących również Brzegu, a dokładniej spraw takich jak, np. budowa wałów przeciwpowodziowych, rewitalizacja linii kolejowej Nysa-Brzeg, a także planów Ministerstwa Infrastruktury dotyczących nowej przeprawy przez Odrę. Wiele tematów związanych z naszym regionem trzeba jeszcze podjąć. Otrzymuję sporo głosów na temat spraw, które powinny być traktowane priorytetowo. Wiem też, że kilka wymaga „dopilnowania”. Tym wszystkim chcę się zajmować w nachodzącej kadencji Sejmu.

Dlatego 13. października proszę o Państwa głos!


Tomasz Kostuś – politolog, poseł Platformy Obywatelskiej RP. Wieloletni samorządowiec od 2008 roku członek zarządu województwa opolskiego, w randze wicemarszałka w latach 2008-2014. Od lat specjalizuje się w tematach samorządu, infrastruktury, bezpieczeństwa narodowego oraz energetycznego. W sejmie jest członkiem komisji infrastruktury, a także wielu delegacji oraz zespołów parlamentarnych. M.in. jest wiceprzewodniczącym Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej i wiceprzewodniczącym Opolskiego Zespołu Parlamentarnego – którego był inicjatorem. Posła można spotkać w jego biurach Poselskich w Opolu, Niemodlinie oraz Brzegu. Więcej informacji na temat jego pracy na rzecz regionu można znaleźć na stronie www.kostus.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/TomaszKostusOpole.