Konkurs „Bliżej pszczół” udany dla uczniów z Grodkowa

0

W dniach 28-29 marca 2019 roku, uczniowie klasy II Technikum Mechanizacji Rolnictwa przy ZS CKP w Grodkowie – Bartosz Gul i Konrad Kosior reprezentowali swoją szkołę w III Ogólnopolskim konkursie „Bliżej pszczół”.  Wydarzenie odbyło się w siedzibie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.


Celem konkursu jest popularyzacja wśród uczniów roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym oraz wiedzy odnośnie możliwości funkcjonowania pszczoły miodnej w industrialnej rzeczywistości. Ponadto to także okazja do zachęcania młodych ludzi do obserwowania życia pszczół i ich zwyczajów, zgłębiania wiedzy na temat roślin miododajnych i pszczelarstwa oraz uświadamiania młodzieży znaczenia produktów pszczelich dla zdrowia człowieka.

Uczestnicy konkursu napisali test wiedzy o pszczole i pszczelarstwie oraz znajomości roślin miododajnych. W drugim etapie odbyła się część praktyczna, która polegała na rozpoznaniu roślin miododajnych, sprzętu pszczelarskiego, rodzajów miodu oraz nazwaniu wybranego elementu budowy anatomicznej pszczoły.

W konkursie wzięło udział 28 uczniów, w tym 2 uczniów z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Z tego powodu rywalizacja o czołowe miejsca była trudna i wyrównana oraz wymagała dużej wiedzy teoretycznej i praktycznej.

W tym roku organizator postanowił wyróżnić i nagrodzić 7 uczestników konkursu, łącznie z laureatami. Szczęście dopisało Konradowi Kosiorowi z Grodkowa, który znalazł się w grupie wyróżnionych i zajął 7. miejsce w konkursie w grupie szkół ponadgimnazjalnych. Biorąc po uwagę ogromną konkurencję, wysoką lokatę grodkowianina można traktować jako spory sukces.

Drugiego dnia konkursu uczniowie wzięli udział w konferencji naukowej „Pszczoła w mieście”, która wzbogaciła ich wiedzę z zakresu pszczelarstwa oraz produktów pszczelich.