W Kopicach chcą odrestaurować mauzoleum rodu von Schaffgotsch

1
Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

W ostatnią niedzielę kwietnia 2017 roku w dzień po 175-rocznicy urodzin Joanny Grycik von Schomberg Godulla w kościele parafialnym Podwyższenia Świętego Krzyża w Kopicach odbyła się msza święta poświęcona pamięci jednej z najbardziej zasłużonych kobiet w dziejach Górnego Śląska – Joannie. Po mszy w kościele Kopicach, odbytej w intencji zmarłych Joanny i Hansa Schaffgotschów, odbyło się spotkanie na plebanii, gdzie ks. proboszcz Jarosław Szeląg przewodniczył spotkaniu dot. remontu mauzoleum oraz ekshumacji rodziny Schaffgotsch.


Joanna urodzona w Porębie (obecnie dzielnica Zabrza) przez wielu nazywana „śląskim Kopciuszkiem”, zapisała się w historii Śląska jako cudowne dziecko, które dzięki pomocy przedsiębiorcy Karola Godulli stała się dziedziczką jego fortuny. Przez całe życie pamiętała o swoich śląskich korzeniach: gdy przyjęła tytuł hrabiowski Schomberg-Godulla, a także po ślubie z Hansem Urlichem von Schaffgotsch w swoim codziennym otoczeniu mówiła śląską gwarą.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Hrabina dbała o nich wspierając swoją szczodrą ręką. Była fundatorką między innymi kościoła w Szombierkach, w Goduli; fundowała szkoły, przytułki, dofinansowywała klasztory. Do dziś w Szombierkach (dzielnica Bytomia), czy w Goduli (dzielnica Rudy Śląskiej) wspomina się dobrodziejkę z wielkim szacunkiem. Jedna ze szkół w Rudzie Śląskiej została nazwana imieniem Johanny.

15 listopada 1858 roku Joanna wyszła za mąż za hrabiego Hansa Urlicha von Schaffgotsch. Ten ród ma wielkie zasługi dla Śląska. Małżonkowie osiedli na pograniczu Górnego i Dolnego Śląska – w Kopicach, nieopodal Grodkowa. Jako panowie Kopic byli mecenasami i fundatorami. Odbudowali kościół parafialny w Kopicach, wybudowali nową szkołę, czy ufundowali szpital w Kopicach i w Grodkowie.

Protoplasta rodu Schaffgotschów przybył z Miśni wraz ze św. Jadwigą Śląską (żoną Henryka Brodatego). Męstwo Schaffgotschów można było też poznać w czasie wojny trzydziestoletniej [XVII w.], gdzie hr. Hans Urlich von Schaffgotsch był jednym z głównych generałów Wallensteina. We krwi Schaffgotschów płynie krew Piastów brzesko-legnickich, co do dnia dzisiejszego widać w herbie rodu*.

Joanna została pochowana w mauzoleum przy kościele w Kopicach. W latach powojennych szczątki hrabiny były wielokroć profanowane i wyrzucone poza grobowiec. Dopiero w latach siedemdziesiątych została pochowana we wspólnej mogile, opisanej skrótowo: Familia Schaffgotsch.

Po wspólnych rozmowach z księdzem proboszczem z Kopic i innymi społecznikami. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że należało by pochować godnie dawnych właścicieli pałacu w Kopicach. Przez remont mauzoleum rodziny von Schaffgotsch w którym miały by znaleźć się szczątki sześciu członków rodu w grobowcu – mówi Maciej Mischok jeden z inicjatorów godnego pochówku dawnych właścicieli Kopic.

W działania inicjujące prace organizacyjne zaangażowali się: Teresa Kudyba – reżyserka, dokumentalistka dziejów śląskich pałaców, Alicja Biesaga – dyrektor Biblioteki Miejskiej w Grodkowie, Maciej Mischok – historyk, współzałożyciel Centrum Wspierania Polskiego Biznesu, Jan Naściuk – pasjonat dziejów Kopic z Niemodlina.

Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości szczątki spoczną w należytym dla nich miejscu. Mauzoleum obecnie znajduje się w złym stanie i wymaga remontu. Dobrze by było zainstalować w środku monitoring, lub szybę tak aby „zwiedzający” nie musieli wejść do środka, jest to jeden z pomysłów, który może kiedyś doczeka się realizacji – dodaje Maciej Mischok.

Założeniem grupy jest pozyskanie środków na remont mauzoleum. Na stronie internetowej parafii w Kopicach www.parafiakopice.pl jest wyodrębnione konto na remont kaplicy.

W najbliższych dniach mauzoleum zostanie wpisane w rejestr zabytków, gdyż jako jedyny obiekt w obszarze pałacowo-parkowym Kopic nie był objęty opieką konserwatorską. Natomiast w najbliższą niedzielę – 28 maja br w kościele w Kopicach, o godz. 16:00 odbędzie się pokaz filmu o Janie Dzierżnon nazywanym „ojcem współczesnego pszczelarstwa”. – założył pierwsze na świecie Śląskie Towarzystwo Pszczelne w Kopicach pod Grodkowem, zainicjował doroczne, wędrowne zebrania pszczelarzy z Niemiec i Austro-Węgier., film w reżyserii reż. Teresy Kudyba.

kopice informacja o grobowcu _brzeg24

*W 1620 żoną Hans Ulryk von Schaffgotsch została Barbara Agnieszka, córka Joachima Fryderyka, piastowskiego księcia legnicko-brzeskiego. Przez mariaż z księżniczką z rodu Piastów, Schaffgotschowie stali się krewnymi wielu dynastii europejskich, m.in.: Anhaltów, Hohenzollernów, Wettynów. Wnuk Hansa Ulryka, Jan Antoni Gotard – syn Krzysztofa Leopolda w 1708 uzyskał potwierdzenie swego tytułu hrabiowskiego wraz z przyznaniem praw śląskich książąt. Jednocześnie jako bliski powinowaty wygasłej dynastii śląskich Piastów otrzymał przywilej połączenia herbu Schaffgotschów i książąt brzesko-legnickich.
Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI