„Nasz Mundial – Turniej Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych” w Lewinie Brzekim

0
Przy piłce Jakub Szoma z SOSW w Grodkowie, zespołu,który zwyciężył w turnieju. fot. Damian Wolak

W piątek (27.09) na stadionie im. Marka Kawiaka w Lewinie Brzeskim zorganizowano kolejną edycję imprez pn. „Nasz Mundial – Turniej Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych”. W zawodach zagrało piętnaście zespołów z rożnych organizacji wspierających niepełnosprawnych, przede wszystkim były to Warsztaty Terapii Zajęciowych, Domy Pomocy Społecznej oraz szkoły specjalne.


Była to dokładnie już czwarta edycja rozgrywek, która z roku na rok przyciąga większe zainteresowanie wśród osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Każda drużyna w tym roku reprezentowała jeden z krajów.

Mamy łącznie piętnaście drużyn, z całego województwa opolskiego, głównie z DPSów, Warsztatów Terapii Zajęciowych dla osób niepełnosprawnych. Każda drużyna liczy po sześciu zawodników, którzy grają dwie połowy po sześć minut. Wszystko musi być dostosowane do wydolności niepełnosprawnych zawodników, biorących udział w rozgrywkach. Dlatego, że na co dzień nie grają zawodowo w klubach, czy też uprawiają jakąś inną dyscyplinę – wyjaśnia Robert Laszczuk ze stowarzyszenia Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” w Lewinie Brzeskim – Najważniejszym celem tej imprezy jest gra zespołowa w piłkę nożną i dobrą zabawa, która na celu ma nieść rehabilitację przez aktywność i uprawianie sportu. Ponadto pokazanie, że można w inny sposób spędzać czas oraz walczyć z nadwagą która towarzyszy niepełnosprawnym, każda aktywność na świeżym powietrzu jest bardzo wskazana, nie ważne w jakiej dyscyplinie – dodaje Laszczuk.

Przyjechaliśmy na ten turniej z Grodkowa, zabrałem ze sobą łącznie siedmiu zawodników w tym trzy dziewczyny grające w ataku, one nie boją się strzelać do bramki, ponad to dużo trenujemy w szkole. Na turnieju w Lewinie Brzeskim jesteśmy pierwszy raz, oprócz tego bierzmy udział w innych turniejach. Raz przegrywamy, innym razem udaje się nam wygrywać – powiedział Grzegorz Kaczanowski, trener i opiekun zespołu z SOSW w Grodkowie.

Jestem tutaj pierwszy raz! W spotkaniach nam nie wyszło, było ciężko trzeba było dużo bronić, myślę, że następnym razem się bardziej postaramy i będzie lepiej – powiedziała Agnieszka Marciniak z WTZ w Kluczborku – Codziennie gram w piłkę i trenuję po szkole z przyjaciółmi na podwórku oraz na boisku, ten sport jest moją pasją. Gram na różnych pozycjach, często w ataku i czasami na obronie, już trzykrotnie brałem udział w podobnych turniejach gdzie osiągnęliśmy dobre wyniki – dodał Jakub Szoma z SOSW w Grodkowie.

Po rozegraniu wszystkich spotkań pierwsze miejsce przypadło zespołowi SOSW w Grodkowie, drugie WTZ w Namysłowie, trzecie miejsce DPS Kadłub. Pozostałe drużyny biorące udział w turnieju to: DPS Radwie, WTZ Krapkowice, WTZ Nysa, WTZ Kluczbork, ZNS Kup, WTZ Jędrzejów, WTZ Lewin Brzeski, WTZ Brzeg, WTZ Olesno, DPS Gierałcice, WTZ Uszyce oraz WTZ Stare Siołkowice.

Organizatorem turnieju było Stowarzyszenie Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” w Lewinie, patronatem honorowym burmistrza Lewina Brzeskiego Artura Kotary oraz marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły. Zadanie było współfinansowane ze środków PFRON oraz fundację Górażdże.