Biblioteka pod Ratuszem na łączach internetowych

0

„Biblioteka pod Ratuszem” to ważne wydarzenie w gminie Lewin Brzeski, gdyż pozwala w wyjątkowej scenerii uczcić Święto Bibliotek i Bibliotekarzy. Dodatkowo, dzięki akcji można zaproszonych gości i przypadkowych przechodniów przekonywać do tego, że czytanie jest świetną alternatywą dla innych sposobów spędzania czasu. Wydarzenie zrealizowano tradycyjnie – 13. maja, jednak w tym roku odbyło się ono inaczej niż zwykle.


W tym dniu organizatorom i uczestnikom zawsze sprzyjała piękna pogoda. W tym roku niestety słoneczną aurą można było się cieszyć spoglądając wyłącznie przez okno, a tradycyjną Bibliotekę pod Ratuszem trzeba było przenieść do internetu. 

Aby nie zrywać całkowicie z tradycją, 13. maja na bibliotecznych stronach internetowych jako pierwsi pojawili się włodarze miasta, Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara i Przewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Włodek, którzy tym razem nie osobiście, a przed obiektywem kamery przekazali życzenia dla bibliotekarzy. Z kolei utworami skierowanymi do dzieci zachęcali, aby w tym szczególnym czasie wyjątkowo dbać o higienę. Filmik obejrzeć można w internecie pod adresem:

W organizacji Biblioteki pod linkiem pomogły dzielne dzieciaki, czteroletnia Jagódka i trochę starsza Amelka i Wiktoria. Małe aktorki wystąpiły w krótkich filmikach, w których zadają swoim rówieśnikom bajkowe zagadki i proponują łatwe, ale efektowne eksperymenty z płynem do naczyń do wykonania całkowicie w domu. „Zagadki Jagódki” obejrzeć można tutaj:

Link do zabawy „Bańki mydlane”: 

Link do zabawy „Kolorowy wir mleczny”: 

Dla osób pozostających w domu, biblioteka zaproponowała także prezentację interaktywną z całą gamą gier, do których potrzebny jest wyłącznie ekran dotykowy, kartka papieru, ołówek i trochę chęci do zabawy, a czasami też, w zależności od wybranej aktywności, towarzysz w postaci rodzeństwa, mamy lub taty. Dzieci, które nie rozumieją, dlaczego nie mogą pójść na plac zabaw, powinny posłuchać książeczki ukrytej w prezentacji pod nazwą „Mam tę moc!”, która dostępna jest tutaj: LINK

Obserwatorzy bibliotecznych linków mogli także zasmakować w teatrze za sprawą przedstawienia kukiełkowego przygotowanego i nagranego przez bibliotekarzy na podstawie utworu „Kolorowa krowa”. Kto obejrzał przedstawienie do końca, mógł się zorientować, że łaciata bohaterka przyłącza się do apelu władz miasta i nawołuje do regularnego dbania o czystość. Teatrzyk dostępny jest tutaj:

Na zakończenie świętowania, bibliotekarze przygotowali dla miłośników książek poszukujących nowych literackich wrażeń, krótkie filmiki, w których zachęcają do sięgnięcia po wybrane z bibliotecznych regałów książki dla dorosłych i dzieci. Recenzje dostępne są tutaj:

Link do recenzji 1: 

Link do recenzji 2: 

Link do recenzji 3:

Echo Biblioteki pod Ratuszem online będzie jeszcze przez jakiś czas pobrzmiewać pod bibliotecznymi linkami, jednakże nie ma to jak bezpośredni kontakt z czytelnikiem. Oby jubileuszowa, bo 10. Biblioteka pod Ratuszem w 2021 roku pozwoliła cieszyć się wszystkim uczestnikom piękną aurą majowej pogody nie tylko za oknem, ale tradycyjnie – w centrum miasta z aktywnie uczestniczącymi w wydarzeniu przyjaciółmi biblioteki. – podsumowali organizatorzy akcji.