IX Poranek Muzyczny w Mąkoszycach

0

Po raz dziewiąty, 26 stycznia 2019 roku, zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły oraz mieszkańców Mąkoszyc i okolic, tych bliskich i dalszych, do udziału w Dniu Muzyki pod hasłem „Kresowe gody”. Na spotkanie przybyli babcie i dziadkowie naszych uczniów, którzy niedawno obchodzili swoje święto, a także starsi i młodsi mieszkańcy oraz goście, wywodzący swe rodzinne korzenie z terenów dawnych Kresów Wschodnich. Było to spotkanie kilku pokoleń, które łączy wspólna historia i tradycja.


Spotkanie rozpoczęliśmy od teatralno – muzycznych niespodzianek dla dziadków z okazji ich święta. Były wierszyki i życzenia oraz prezenty od młodszych i starszych dzieci w postaci spektaklu jasełkowego pt. „Szkolna szopka” i występu kolędników grupy „ÓSEMKA”.
Podczas spotkania nie zabrakło muzyki i śpiewu. Muzycznych doznań dostarczała nam podwórkowa kapela brzeska „BANIAKI”, w wykonaniu której usłyszeliśmy i wspólnie śpiewaliśmy znane lwowskie piosenki׃ „Tylko we Lwowie”, „Marsz lwowskich dzieci„ i „Lwowska gitara”. Ponieważ nasi goście dzielili swoje życie na Kresach z ukraińskimi sąsiadami, nie zabrakło i tych piosenek; o miłości, młodości, pięknej przyrodzie. Wyśpiewał je zespół „BOŻENKI”; śpiewający członkowie są również pokoleniem przesiedlonych na nasze tereny Kresowian. Towarzyszyły nam wspomnienia o miejscach, w których żyły i mieszkały przesiedlone rodziny. Wszyscy mogliśmy się tam przenieść wyobraźnią. Z tęsknotą i sentymentem oglądaliśmy film zrealizowany przez mieszkańców Tarnowca, szukających śladów swoich korzeni podczas pobytu na Ukrainie. Film komentowali׃ pan Ryszard Gawroniuk, pan Bartłomiej Kalinowski i pan Tadeusz Parcej, który podzielił się z nami swoimi wrażeniami z tej podróży.

O tradycjach i zwyczajach świątecznych w kresowych domach barwnie i z humorem wspominała pani Bożena Pakuła z Michałowic. Wszystkie doznania artystyczne były okraszone mocą dla ciała z kresowych potraw, a wśród nich znalazły się gołąbki z kaszą gryczaną według kresowego przepisu mamy pani Bożeny, pierogi z kapustą i z grzybami oraz pierogi ruskie.

Wspólnie spędziliśmy trzy godziny, ale czas szybko płynął przy wspólnym biesiadowaniu. Spotkanie kilku pokoleń mieszkańców to była nie tylko wspólna zabawa ale również nauka historii i tradycji, za którą bardzo dziękujemy. Było świątecznie, gwarno, muzyczno – teatralnie i smacznie.

Ten wspaniały muzyczny dzień mogliśmy zorganizować dzięki funduszom otrzymanym z grantu „Wspieramy rozwój” firmy CEDROB oraz życzliwości i przychylności władz Gminy Lubsza oraz GOKw Lubszy.

Wszystkim uczestnikom naszego projektu „Muzyka dla wszystkich” dziękujemy za wspólne spotkania i zapraszamy na następne.