Nigdy więcej Golgoty Wschodu  /fotorelacja/

0
fot. Eugeniusz Szewczuk
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

W sobotnie południe 23 kwietnia br. w Tarnowcu na zaproszenie Wójta Gminy Lubsza Pana Bogusława Gąsiorowskiego i tamtejszej radnej Pani Krystyny Żymańczyk odbyły się uroczystości poświęcone kolejnej rocznicy wywózki na Sybir.


Ograniczenia pandemiczne spowodowały, iż uroczystość na cmentarzu parafialnym w Tarnowcu odbyła się z ponad 2 miesięcznym opóźnieniem, co nie spowodowało zapomnienia o tak wielkiej tragedii jaka dotknęła tysiące polskich rodzin.

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

O wywózkach setek tysięcy Polaków zdecydowali najwyżsi przedstawiciele sowieckiej władzy – z Józefem Stalinem, szefem NKWD Ławrentijem Berią oraz ludowym komisarzem spraw zagranicznych Wiaczesławem Mołotowem na czele. Deportacje były realizowane według imiennych spisów, opracowanych przez funkcjonariuszy NKWD przy współpracy miejscowych komunistów i nie tylko.

Uroczystość upamiętnienia wywózki na Sybir została zainicjowana Mszą św. w kaplicy cmentarnej celebrowanej przez O. Witolda Barana – redemptorystę, proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia we Wrocławiu oraz ks. Mariusza Woskowicza – proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Mąkoszycach.

Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: Pani Monika Jurek Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Pan Janusz Wójcik Pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego ds. Społecznych. Doradca Marszałka, Pan Janusz Żebrowski Wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Opolu. Pani Danuta Seliga Prezes Związku Sybiraków Koła Terenowego w Opolu, Pani Janina Góral Prezes Związku Sybiraków Koła Terenowego w Brzegu oraz miejscowi Sybiracy na czele z Panem Stanisławem Skrzypnikiem z Roszkowic.

Więcej na temat tej uroczystości będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu gazety „Panorama Powiatu” w czwartek 28 kwietnia br.

tekst i zdjęcia:
Eugeniusz Szewczuk

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA