Festyn na Świętego Jakuba w Małujowicach

0

W niedzielę (21.07) w Małujowicach odbył się wyjątkowy Festyn św. Jakuba. Uroczystość rozpoczęła się od odpustowej mszy świętej z okazji święta patrona parafii w Małujowicach.


21. lipca, przy udziale licznej grupy duchownych oraz przybyłych gości modlono się w intencji mieszkańców Małujowic oraz pielgrzymów tak licznie odwiedzających Śląską Sykstynę na „Jakubowym Szlaku”. Ksiądz kustosz Tomasz Sałowski dziękował wszystkim duchownym i wiernym oraz organiście i chórowi „Cantate Domino” ze Skarbimierza za doniosłą atmosferę mszy odpustowej.

Po nabożeństwie, na wszystkich zainteresowanych czekał miłośnik i znawca malarskiego skarbu sanktuarium, znany brzeski przewodnik Tadeusz Jurek, który zainteresowanych wprowadził w świat wspaniałych fresków, które znajdują się w małujowickim kościele. Na zwiedzających czekała najświeższa publikacja parafii i GBP Skarbimierz, pt. „Malarski skarb kościoła w Małujowicach”. To pięknie wydany, dwujęzyczny album autorstwa dr Tadeusza Jurka (tekst) i Mirosława Czoppy (zdjęcia), który z pewnością każdy bibliofil powinien mieć w swej bibliotece.

Po południu plac przy kościele zamienił się w miejsce festynowe z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Były występy najmłodszych mieszkańców Małujowic, których przygotowała do debiutu Jolanta Horodyńska, koncert zespołu Leśne Echo oraz zespół Wojt&Dejw i zabawa pod chmurką. Na dzieci czekały dmuchańce, jazda konna, zabytkowy motocykl i pyszne słodycze.

Festyn przygotowała sołtys Anna Gardzioła wraz z Rada Sołecka Małujowic i Gminną Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu.