Jak to kiedyś w Brzegu można było pójść do kina

0
kina w Brzegu
Reklama

Były takie czasy, w sumie całkiem niedawno, kiedy mieszkańcy Brzegu mogli sobie pójść do kina i nie musieli w tym celu podróżować do sąsiednich miast, ani czekać na lato, żeby skorzystać z kina plenerowego. Takie okazje skończyły się wraz z upadkiem kina Słońce i ostatecznym zamknięciem kina Centrum w BCK.

Można powiedzieć, że przedwojenny Brzeg dawał swoim mieszkańcom nieograniczone możliwości w dostępie do filmów. W mieście funkcjonowało kilka kin, różnej wielkości i repertuarze, z których można było korzystać na co dzień.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Kino Capitol

Oto lista kin funkcjonujących w Brzegu przed II Wojną Światową:

Capitol, Breslauer Straße (ul. Wrocławska) 17, rok zał.: 1934

Burg-Lichtspiele, Burgstraße (ul. Grodzka/ Zamkowa) 21, rok. zał.: 1919

Kammer-Lichtspiele, Wagnerstraße (ul. Kołodziejska/ Chopina) 5, rok zał.: 1910

Palast-Theater, Burgstraße (ul. Grodzka/ Zamkowa) 21, rok zał.: 1925

Piasten-Lichtspiele, Piastenstraße (ul. Piastowska) 5

Schauburg, Bahnhofstraße (ul. Dworcowa/ Armii Krajowej) 41, rok zał.: 1926

Teatr Edisona (nie ustaliłem adresu), rok zał.: 1908

Kino Capitol po II Wojnie Światowej

Najlepiej znane są dzieje najnowocześniejszego kina – Capitol. W pracy „Nowożytna historia Brzegu“ (Neuere Geschichte der Stadt Brieg) Werner Irrgang podaje, że kino Capitol powstało w przebudowanej hali magazynowej dawnej cukrowni przy ulicy Oławskiej, między rokiem 1922 a 1930.

Doskonale znane wszystkim brzeżanom powojenne kino Słońce

I właśnie pierwszy na liście Capitol, to doskonale znane wszystkim brzeżanom powojenne kino Słońce. Na filmach w Słońcu wychowało się kilka pokoleń brzeżan, ale pod koniec lat 90. multipleksy skutecznie rozłożyły brzeskie kino. Przez kilka lat działało ono tylko w weekendy, a w końcu w 2003 roku zakończyło swój żywot. Po sześciu latach zarastania krzakami i niszczenia, budynek został sprzedany z przeznaczeniem na kręgielnię. W 2010 roku otworzono tam park rozrywki – noszący nazwę Słoneczny Park.

Najprawdopodobniej wnętrze kina Capitol

Po wojnie w budynku na obecnej ul. Jana Pawła II, a przy ówczesnej ulicy Hanki Sawickiej (wcześniej też nazywała się ulicą Daszyńskiego) powstało kino Związkowiec, wcześniej noszące nazwę Odra.

Było ono nieco mniejsze jeśli chodzi o widownię, ale urządzano w nim także spektakle oraz imprezy okolicznościowe. Później uczyniono z niego salę gimnastyczną szkoły z ul. Młynarskiej. Obecnie budynek jest własnością prywatną. Stoi zamknięty i zarasta krzakami.

Trzeba też wspomnieć, było jeszcze kino ogrodowe tzw. letnie, przy klubie oficerskim.

Istniały trzy kina należące do zaprzyjaźnionej armii

W Brzegu, w latach gdy stacjonował tu garnizon radziecki, istniały trzy kina należące do zaprzyjaźnionej armii. Jedno z nich mieściło się na ul. 1 Maja 10 – na tyłach budynku mieszkalnego (niegdyś zamieszkiwanego przez Rosjan) był jeszcze jeden, będący salą kinową. Osoby korzystające z niego w tych czasach, wspominają że bilety były tańsze niż w Słońcu.

Naprzeciwko w budynku II Liceum Ogólnokształcącego w auli także wyświetlane były filmy.

I najbardziej znane miejsce, czyli ul. Robotnicza – obecnie zrujnowana sala gimnastyczna na terenie koszar, pełniła podwójną funkcję.

Oczywiście kina radziecki nie były ogólnodostępne, ale odrobina przedsiębiorczości pozwalała z nich spokojnie skorzystać.

kino plenerowe
Kino plenerowe w Brzegu

Obecnie Brzeg dysponuje jedynie kinem plenerowym, organizowanym przez Brzeskie Centrum Kultury.

Reklama