16 maja. Dziś obchodzimy m.in. Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

0
Wirus HIV (zielony) pączkujący z hodowanego limfocytu. Fotografia wykonana skaningowym mikroskopem elektronowym - przedstawia wirusy (kolor zielony) wydostających się z limfocytu. Źródło: wikipedia.org
Reklama

16 maja – sprawdzamy dla Was, co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4.36, a zajdzie o 20.28. Imieniny obchodzą m.in.: Szymon, Adam, Andrzej i Jędrzej. Dziś obchodzimy Wniebowstąpienie Pańskie, Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS, Międzynarodowy Dzień Celiakii i Dzień Straży Granicznej. Przysłowie na dziś: „Mokre Wniebowstąpienie, tłuste Narodzenie”.

Wniebowstąpienie Pańskie

Po śmierci na krzyżu i zmartwychwstaniu Jezus ukazywał się swoim uczniom jeszcze przez kolejnych 40 dni, po których wstąpił do nieba by „zasiąść po prawicy Ojca”. Dlatego dziś, nieco ponad 40 dni po świętach Wielkiej Nocy, obchodzimy Wniebowstąpienie Pańskie.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W wielu krajach Wniebowstąpienie obchodzone jest w czwartek, czyli dokładnie 40 dni po Wielkanocy, i jest dniem wolnym od pracy. W Polsce również świętowano w czwartek, ale tylko do 2003 roku. Od 2004 roku, na mocy dekretu watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Wniebowstąpienie Pańskie zostało przeniesione na VII niedzielę od Wielkanocy w tych krajach, w których nie jest to dzień wolny od pracy. Chciano w ten sposób dać wiernym przestrzeń dla pełnego przeżywania tego święta.

Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

38 milionów chorych i 32 miliony zgonów – tak przedstawiają się statystyki dotyczące AIDS (czyli zespołu nabytego niedoboru odporności) z 2018 roku. To dane wstrząsające, ale w hołdzie dla ofiar tej choroby warto o nich pamiętać. A już szczególnie dziś – w Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS.

 W kwestii profilaktyki, która powinna być głównym tematem dzisiejszego święta, by uniknąć kolejnych zachorowań i zgonów, warto pochylić się nad głównymi przyczynami zakażeń. W 2017 roku Światowa Organizacja Zdrowia podawała, że główną drogą zakażenia w Europie są heteroseksualne kontakty seksualne (49%) oraz kontakty seksualne pomiędzy mężczyznami (21%). Profilaktyka powinna więc polegać przede wszystkim na unikaniu ryzykownych zachowań seksualnych oraz stosowaniu zabezpieczenia.

Międzynarodowy Dzień Celiakii

Od 2006 roku w całej Europie organizowane jest kolejne z dzisiejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Celiakii, czyli nadwrażliwości na gluten.

Dieta bezglutenowa stała się internetowym memem. Nie jest to jednak temat do żartów, bo nietolerancja glutenu ma dość uciążliwe objawy. Jest wśród nich m.in.: ból brzucha, wzdęcia i spadek masy ciała, a także zahamowanie wzrostu i dojrzewania u dzieci, niedokrwistość oraz osteoporoza. Szacuje się, że z takimi dolegliwościami zmaga się 1% populacji, czyli w samej Polsce około 400 tysięcy ludzi. Na szczęście rośnie świadomość o tym schorzeniu, a na rynku jest coraz więcej produktów pozbawionych glutenu. Dla osób zmagających się z celiakią to szansa na normalne życie.

Dzień Straży Granicznej

16 maja 1991 roku utworzono w Polsce nową formację – straż graniczną. Dlatego to właśnie dziś, w 30. rocznicę tego wydarzenia, obchodzimy jej święto.

O powstaniu Dnia Straży Granicznej w lipcu 1995 roku zadecydował Sejm RP. To święto istniało jednak już wcześniej, choć w innym terminie – 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Oprócz tego, po II wojnie światowej istniały jeszcze dwa święta Wojsk Ochrony Pogranicza, w skład których wchodziła straż graniczna. Pierwsze 10 czerwca,  na pamiątkę obsadzenia granicy zachodniej na Odrze i Nysie Łużyckiej przez wydzielone związki taktyczne 2 armii Wojska Polskiego, a kolejne 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino.

Reklama