12. czerwca. Dziś Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych

0
Źródło: wikimedia.org - Zdjęcie: Johntex .
Reklama

Kartka z kalendarza – 12. czerwca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:12, a zajdzie o 20:59. Imieniny obchodzą m.in.: Mieczysława, Onufry, Jan, Bolesław, Gwidon, Janina, Leon, Olimpiusz i Zygmunt. Na przypadają takie święta jak: Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych, Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci, Międzynarodowy Dzień Falafela oraz Święto Służby Ochrony Państwa.

Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych

To święto, które obchodzone jest w drugą sobotę czerwca. Powstało w 2005 roku i jego pomysłodawczynią jest Danielle Landes. Zgodnie z założeniami ma być okazją dla osób zainteresowanych dziewiarstwem do spotkania się i wspólnego spędzenia czasu. Jest także okazją do popularyzacji szydełkowania i robienia na drutach. Dodajmy, że to święto, które jest inicjatywą pochodzącą od ludzi – oddolne, a tworzy największe wydarzenie dziewiarskie na świecie. Każdego roku, do robienia na drutach w miejscach publicznych przyłączają się tysiące ludzi na całym świecie. Różnego rodzaju wydarzenia organizowane są w takich krajach jak m.in. Chiny, Finlandia, Australia, Polska, USA i RPA. Jeśli chcesz się przyłączyć do obchodów – weź druty, włóczkę i wyjdź np. do parku, by zaprezentować światu swoje hobby.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

Dane są szokujące – na całym świecie około 100 milionów dzieci w wieku 5-14 lat zmuszanych jest do pracy – najwięcej w Afryce i Azji. Co gorsze, praca, którą wykonują często jest ponad ich siły i negatywnie wpływa na ich rozwój – fizyczny, psychiczny i społeczny. O ich sytuacji świat zaalarmował m.in. UNICEF, który zaapelował, by podjąć zdecydowane działania, by sytuację dzieci poprawić. W związku z tym dzień 12. czerwca ustanowiono Dniem Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci. Pracujące dzieci często nie pobierają nauki i żyją w skrajnej nędzy. Brakuje też ich prawnej opieki. Jednym z podstawowych czynników, z którymi trzeba sobie poradzić jest bieda, bo to ona sprawia, że młodociani muszą podejmować pracę zarobkową. Dzisiejsze święto ma uzmysławiać ludziom jak wielka jest skala tego problemu. To także forma apelu do decydentów na całym świecie, by walczyć z tym zjawiskiem i poprawiać sytuację dzieci.

Międzynarodowy Dzień Falafela

To święto, które przypadnie do gustu wszystkim wegetarianom i weganom. Falafel bowiem to nic innego jak popularna w krajach arabskich, północnej Afryce i Izraelu potrawa wegańska. Coraz więcej fanów tych kotlecików jest także w Polsce. Zgodnie z recepturą przygotowuje się je z ciecierzycy, ale jest coraz więcej przepisów i wariacji na temat falafeli. Są one bogate w białko, a w naszym kraju często można je zakupić w barach szybkiej obsługi, popularnych kebabach oraz restauracjach serwujących dania wegańskie. Kto chce świętować – powinien zjeść dziś falafela, bo właśnie dziś przypada jego międzynarodowy dzień.

Święto Służby Ochrony Państwa

To polskie święto przypadające na 12. czerwca. Obchodzone jest przez Służbę Ochrony Państwa (od 2018 roku) na mocy ustawy o Służbie Ochrony Państwa. Data 12. czerwca upamiętnia powołaną w 1924 roku przez Zygmunta Hübnera Brygadę Ochronną, która chroniła prezydenta RP. Brygada ta powstała po zamachu, w wyniku którego zginął prezydent Gabriel Narutowicz. Święto Służby Ochrony Państwa zostało utworzone w związku z przekształceniem BOR w SOP. To okazja do podziękowania i złożenia hołdu funkcjonariuszom i żołnierzom tych formacji, którzy pełnili swoją służbę przez dziesięciolecia.

Reklama