20 czerwca – Światowy Dzień Uchodźcy

0
Widok na obozie Za'atri w Jordanii dla syryjskich uchodźców widzianych w dniu 18 lipca 2013 roku, ze śmigłowca Sekretarz Stanu USA John Kerry i jordański minister spraw zagranicznych Nasser Judeh. [Zdjęcie Departamentu Stanu/Domena Publiczna] - źródło: wikipedia.org

20 czerwca – sprawdzamy dla Was, co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:12, a zajdzie o 21:02. Imieniny obchodzą m.in.: Bogna, Florentyna, Bożena, Baltazar, Bogumiła, Franciszek, Jan, Michał, Rafał i Tomasz. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy.

Światowy Dzień Uchodźcy

Za sprawą Zgromadzenia Ogólnego ONZ od 2001 roku obchodzimy święto wszystkich tych osób, które są zmuszone do opuszczenia swojego domu i ojczyzny w poszukiwaniu lepszego życia, a często po prostu bezpieczeństwa. Uciekają przed nędzą, prześladowaniem, przemocą, wojną. Doceniając odwagę i siłę tych ludzi ustanowiono Światowy Dzień Uchodźcy, z okazji którego organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, których głównym celem jest szerzenie świadomości o problemach i potrzebach uchodźców. W naszym kraju organizuje je Polska Akcja Humanitarna oraz Fundacja Refugee.pl im. M. Jasiczek. Sama data, jaką wybrano na obchody tego święta, to wynik inicjatywy Organizacji Jedności Afrykańskiej, by Światowy Dzień Uchodźców był tego samego dnia, co Dzień Uchodźców Afrykańskich.

Raport „Global Trends” Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) z 2020 roku zawiera miażdżące statystyki. Wynika z nich, że co 97 człowiek na świecie został zmuszony do opuszczenia kraju, z którego pochodzi. W sumie to aż około 80 milionów uchodźców i migrantów, dwa razy więcej niż jeszcze dekadę temu. Najwięcej uchodźców pochodzi z Syrii, Demokratycznej Republiki Konga, Mjanmy, Sudanu Południowego i Jemenu. Najgorsza jest sytuacja w pierwszym z wymienionych krajów, bo połowa Syryjczyków była zmuszona zmienić miejsce zamieszkania, w tym ok. 7 milionów poza granice swojego państwa. Wśród nich sporo jest kobiet i dzieci, a większość ma kłopot z zaspokojeniem podstawowych potrzeb, takich jak dach nad głową czy jedzenie. O czym przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, to fakt, że za każdym z tych 80 milionów uchodźców kryje się jakaś tragiczna historia. W takie dni jak dzisiejszy warto się więc zastanowić, jak możemy im pomóc.