21 czerwca. Dziś obchodzimy m.in. Święto Muzyki

0
Obraz Peter Fischer z Pixabay

21 czerwca – sprawdzamy dla Was, co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4.12, a zajdzie o 21.02. Imieniny obchodzą m.in.: Alicja, Alojzy, Euzebiusz, Marta i Rudolf. Dziś obchodzimy Święto Muzyki, Międzynarodowy Dzień Jogi, Dzień Deskorolki, Światowy Dzień Żyrafy i Światowy Dzień Hydrografii.

Święto Muzyki

21 czerwca 1982 roku nad Sekwaną odbyło się pierwsze Fête de la Musique, czyli Święto Muzyki. Jego inicjatorem jest francuski kompozytor polskiego pochodzenia – Marcel Landowski, a pomysł spopularyzowali kompozytor, dziennikarz muzyczny i producent radiowy Maurice Fleuret oraz ówczesny minister francuskiej kultury Jack Lang. Początkowo impreza odbywała się tylko we Francji, ale szybko przerodziła się w święto międzynarodowe. W 1985 roku Święto Muzyki obchodziła już cała Europa, a dwa lata później 50 państw na całym świecie. Do Polski oficjalnie przywędrowało zaś w roku 2000.

Cel święta jest prosty i dość oczywisty – promocja muzyki i jej różnorodności. Dlatego też na bezpłatnych koncertach organizowanych m.in. przez instytucje muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe czy osoby prywatne można usłyszeć przeróżne gatunki, od poezji śpiewanej po heavy metal.

Międzynarodowy Dzień Jogi

Jest nie tylko formą ćwiczeń fizycznych, ale całą filozofią, zajmującą się związkiem pomiędzy ciałem i umysłem. Joga, o której oczywiście mowa, powstała w Indiach i tam też jest najbardziej rozpowszechniona. To metoda samodoskonalenia, w której połączenie ascezy, treningu ciała, medytacji i przestrzegania zasad etycznych ma doprowadzić do rozwoju duchowego oraz poznania natury i rzeczywistości, a w kontekście religijnym do wyzwolenia z kręgu wcieleń.

W Polsce joga kojarzy się przede wszystkim z formą ćwiczeń, w dodatku coraz popularniejszą. Praktykować może ją każdy, bo nawet jeśli w okolicy nikt nie organizuje wspólnych treningów, bez trudu można znaleźć lekcje jogi w internecie. A z okazji jej międzynarodowego święta warto przekonać się na własnej skórze, jakie ma zalety.

Dzień Deskorolki

Od 2004 roku 21 czerwca świętują też fani jazdy na deskorolce. Historia tego święta sięga jednak nieco dalej, bo 14 lipca 2002 roku, kiedy to mieszkający w Nowym Jorku Kerel „Srikala” Roach i Bryan Chin zorganizowali pierwszy All City Skate Jam. Inicjatywa zwróciła uwagę Międzynarodowego Stowarzyszenia Firm Skateboardowych, które oficjalnie ustanowiło Dzień Deskorolki. Jego celem jest promowanie skateboardingu. Aby to osiągnąć, w wielu większych i mniejszych miastach na całym świecie organizowane są zloty, podczas których miłośnicy deskorolki zadziwiają wykonywanymi przez siebie ewolucjami.

Światowy Dzień Żyrafy

21 czerwca to najdłuższy dzień w roku. Nic więc dziwnego, że właśnie dziś obchodzimy Światowy Dzień Żyrafy, która z kolei posiada najdłuższą szyję spośród wszystkich zwierząt żyjących na naszej planecie. Święto zostało ustanowione przez Fundację Ochrony Żyraf, która chciała w ten sposób zwrócić uwagę na fakt, że jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Jak wynika z Czerwonej Listy Zagrożonych Gatunków IUCN, w ciągu ostatnich 30 lat populacja żyrafy zmniejszyła się aż o 40% – od około 16 tysięcy w 1985 roku do niespełna 10 tysięcy w roku 2015. W dniu ich święta warto więc rozważyć wsparcie organizacji, które zajmują się ochroną żyraf.

Światowy Dzień Hydrografii

W 1921 roku w Monako powołano Międzynarodowe Biuro Hydrograficzne (dziś Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna). Na pamiątkę tego wydarzenia od 2006 roku na całym świecie obchodzone jest święto tej dziedziny nauki, którego celem jest szerzenie świadomości na jej temat, podkreślanie znaczenia hydrografii oraz międzynarodowej współpracy w tym zakresie.

A czym właściwie jest hydrografia? To z jeden z działów geografii fizycznej, zajmujący się rejestracją wód na Ziemi oraz opisem stosunków wodnych na określonych obszarach. W efekcie powstają m.in. mapy morskie, książki służące w nawigowaniu statkami oraz inne mniej lub bardziej specjalistyczne publikacje, dzięki którym wszyscy możemy poszerzać swoją wiedzę o otaczających nas oceanach, morzach czy rzekach.