3. października. Dziś obchodzimy Dzień Polskiej Harcerki

0
źródło: www.zhr.pl

Kartka z kalendarza – 3. października – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:39, a zajdzie o 18:09. Imieniny obchodzą m.in. Teresa, Gerard, Augustyna, Cyprian, Eustachy, Ewald, Romana i Sulibor. Na 3. października przypada Dzień Polskiej Harcerki.

Dzień Polskiej Harcerki

Dziś swoje święto obchodzą wszystkie dzielne i zaradne harcerki! Dzień Polskiej Harcerki obchodzony jest co roku w pierwszą niedzielę października. Na całym globie dziś także przypada Światowy Dzień Harcerki.

Z propozycją ustanowienia takiego święta wyszły instruktorki i harcerki, które pracowały, służyły i walczyły w imię Polski w trakcie II wojny światowej i okupacji. Dzień ten ma być okazja do uczczenia pamięcią i modlitwy za te druhny, które odeszły na wieczną wartę.

Początek obchodom tego święta dało umieszczenie, z inicjatywy hm. Zofii Florczak, tablicy upamiętniającej harcerki, które poległy, zaginęły lub zmarły w czasie wojny. Tablicę tę odsłonięto w 1960 roku w kościele św. Marcina w Warszawie. Od tego momentu, pierwsza niedziela października każdego roku, to dzisiejsze święto i obchody – w tym msza św. w intencji harcerek, w której uczestniczą druhny z całego kraju.

Pamiętajmy dziś o harcerkach, o ich działaniach, które niosły za sobą zagrożenie życia i zdrowia – w czasie wojny i okupacji. Oddajmy im część i uchrońmy od zapomnienia.