13. października. Dziś obchodzimy m.in. Międzynarodowy Dzień Noszenia Garnituru i Dzień Ratownictwa Medycznego

0

Kartka z kalendarza – 13. października – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:56, a zajdzie o 17:47. Imieniny obchodzą m.in. Teofil, Edward, Faust, Daniel. Honorat, Florencjusz, Wacław i Geraldyna. Na 13. października przypadają takie święta jak: Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof, Międzynarodowy Dzień Noszenia Garnituru i Dzień Ratownictwa Medycznego.

Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof

Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof to znane na świecie – pod nazwą International Day for Disaster Reduction – święto, które obchodzone 13. października od 2009 roku. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Święto to jest kontynuacją Międzynarodowego Dnia Ograniczania Klęsk Żywiołowych obchodzonego w 2. środę października. Celem obchodów jest podniesienie świadomości społeczeństwa o tym, jakie ludzie podejmują działania w celu zmniejszenia ryzyka katastrof. Przy okazji tego dnia poruszane są różne kwestie, jak np. rola dzieci i młodzieży w temacie ograniczania klęsk żywiołowych, czy walką z ich skutkami.

Zgodnie z założeniami święta, jego główną ideą jest także to, by edukować ludzi, że zmniejszenie ryzyka występowania klęsk żywiołowych powinno być codzienną troską każdego człowieka. Każdy powinien inwestować dziś – tu i teraz, by wszyscy mogli żyć bezpiecznie w przyszłości.

Międzynarodowy Dzień Noszenia Garnituru

Jest domeną eleganckiego mężczyzny, ale noszą go także kobiety. Mówi się, że dodaje noszącemu elegancji i blichtru. Jest także obowiązkowym strojem na różnego rodzaju gale i uroczystości oficjalne. Garnitur – bo o nim mowa – dziś powinien być podstawowym elementem garderoby, bo na 13. października przypada dzień noszenia garnituru.

Dobrze skrojona marynarka, idealnie dobrane spodnie – zaprasowane w kant, kamizelka, dobry pasek, koszula, mucha lub krawat, a także dodatki takie jak poszetka, to elementy każdego eleganckiego garnituru. Okazuje się, że pierwowzór dzisiejszego garnituru powstał w na przełomie XVII i XVIII wieku i choć ówczesny projekt nieco się różnił od dzisiejszego modelu, to właśnie na tamten czas datuje się powstanie ów stroju. Popularyzację tego ubioru przypisuje się elegantom brytyjskim, którzy przez wieki najchętniej nosili garnitury. Dziś są one popularne na całym świecie.

Z okazji dzisiejszego święta każdy może poczuć się jak James Bond. Wystarczy założyć garnitur i pokazać klasę i szyk. Zachęcamy do tego i panów i panie.

Dzień Ratownictwa Medycznego

Dzień Ratownictwa Medycznego to święto, które powstało po to, by uhonorować pracowników Państwowego Ratownictwa Medycznego. To święto polskiego ratownictwa medycznego, które po raz pierwszy obchodzone 13 października 2006 w Wyszkowie w województwie mazowieckim.

Zostało ono powołane Ustawą z dn. 8 września 2006 o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Patronem tego corocznego święta jest błogosławiony Gerard Tonque.

Ratownicy medyczni w swojej codziennej pracy pomagają wielu ludziom, ratują życie. Ich dotarcie do potrzebującego i udzielenie pomocy jest niejednokrotnie kluczowe w ratowaniu życia. Pracują w ogromnym stresie, przez wiele godzin, a niestety wciąż systemowo nie są doceniani. Protestują o podwyżkę pensji i bardziej sprawiedliwe i ludzkie warunki pracy. Doceńmy ich zwłaszcza dziś!

Wszystkim ratownikom medycznym należą się podziękowanie za ich trud, pracę i poświęcenia. Życzymy Wam zadowolenia z pracy, poczucia docenienia, lepszych warunków, udanych akcji pomocowych i spełnienia.