3. maja to nie tylko Święto Konstytucji. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Słońca i Dzień bez Komputera

0
Słońce jest jednym z najpiękniejszych zjawisk atmosferycznych, przy czym jest bardzo ważną rzeczą w życiu naszym i naszej planety. (fot. danfador Pixabay)
Reklama

3. maja – Dziś w kalendarzu, oprócz Święta Konstytucji,  przypada Międzynarodowy Dzień Słońca oraz Dzień bez Komputera. Słońce dziś wzeszło o godzinie 5:19, a zaszło o 20:13. Imieniny obchodzą m.in. Aleksander, Maria, Alodia, Antonina, Anika, Mariola, Maura, Piotr, Tymoteusz, Wiola.

Międzynarodowy Dzień Słońca

Święto zostało ustanowione w Stanach Zjednoczonych przez ówczesnego prezydenta Jimmy’ego Cartera 1978 roku, a inicjatorem tego święta jest Denis Haynes, szef Instytutu Badań nad Energią, który jest również koordynatorem pierwszego dnia Ziemi w 1970 roku. To właśnie on wpadł na pomysł Święta Słońca, podobnego do Święta Ziemi, które jest poświęcone słońcu i energii słonecznej.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Międzynarodowy Dzień Słońca był świętem, w które angażowało się coraz więcej osób i państw. Z tego powodu, a także z chęci interesowania ludzi energią słoneczną, to święto zostało być obchodzone na skalę światową już w 1994 roku. Wtedy Europejska Sekcja Międzynarodowego Towarzystwa Energii Słonecznej (ISES) uchwaliła to święto, które teraz się obchodzi na całym świecie.

Celem tego święta jest pokazywanie możliwości słońca, zachęcanie ludzi to korzystania z energii słonecznej, która jest energią odnawialną. W tym dniu warto się zagłębić też w to, jak słońce jest potrzebne to życia na ziemi, choćby przez przeprowadzaną przy energii słońca fotosyntezie, odpowiedzialnej za utrzymanie tlenu w atmosferze.

Dzień bez Komputera

Żyjemy w czasach, gdzie obecnie technologia jest na porządku dziennym i większość ludzi spotyka się z nią cały czas. Wirtualne życie, telefoniczne czy komputerowe rozmowy, a nawet i praca są nieodłącznym elementem w życiu wielu osób i trudno byłoby się z tym, z dnia na dzień, rozstać.

Dzień bez Komputera jest świętem wymyślonym przez dwóch kanadyjskich imigrantów – Białorusina Denisa Bystrov i Hindusa Ashutosha Rajekar. Pewnego dnia stwierdzili, że chcieliby spędzić więcej czasu ze swoją rodziną na żywo, a nie wirtualnie. Z tego właśnie pomysłu, wzięło się święto, które ma na celu zachęcenie ludzi do odstawienia komputera, chociażby na jeden dzień.

Wraz ze świętem, pomysłodawcy stworzyli również stronę internetową, na której można się zadeklarować, że 3 maja odstąpi się od używania komputera. Akcja bardzo szybko rozeszła się po świecie i zdobyła bardzo dużą popularność, a społeczność z chęcią podejmowała się wyzwania wytrzymania doby bez komputera.

Reklama