Koncert z cyklu „Wieczory Lisztowskie” – 30-lecie Towarzystwa im. F. Liszta

0

W niedzielę (03.03) o godz. 18:00 w Muzeum Piastów Śląskich odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Wieczory Lisztowskie”. Wydarzenie – oprócz wyjątkowego wymiaru muzycznego – będzie także okazją do podsumowania 30 lat działalności Towarzystwa im. F. Liszta, które jest pomysłodawcą i organizatorem cyklu.


Towarzystwo im. Ferenca Liszta (TiFL) zostało założone 2 marca 1989 r. w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu przez 30-osobowe grono muzyków i melomanów z kilku miast. Wśród społecznie działających stowarzyszeń muzycznych TiFL może się poszczycić unikalnym w skali międzynarodowej poziomem i zakresem działalności. W ponad 1320 dotychczas zrealizowanych koncertach w 86 salach, w 28 miastach w kraju oraz w Budapeszcie, Gödöllö, Györ, Moskwie i Sankt Petersburgu wystąpiło około 700 wykonawców z 33 krajów (niektórzy wielokrotnie); w tym 398 pianistów, 47 innych solistów, 19 kameralistów, 6 dyrygentów, 6 aktorów, 3 Orkiestry Symfoniczne oraz Chór Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. Działalność Towarzystwa jest niezwykle szeroka, a więcej przeczytać można o niej na stronie internetowej – www.liszt.art.pl.

W ramach koncertu z okazji 30-lecia działalności stowarzyszenia w Brzegu wystąpią wyjątkowi wykonawcy. Będzie to bowiem duet Mieczysław Szlezer (skrzypce) i Danuta Mroczek-Szlezer (fortepian).

Mieczysław Szlezer urodził się 26. lipca 1955 w Krakowie. Ukończył studia (dyplom z wyróżnieniem w 1979) w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie swego ojca prof. Zbigniewa Szlezera, znanego skrzypka i pedagoga. W latach 1982-1985 odbył studia podyplomowe w Indiana University School of Music w Bloomington (U.S.A.) pod kierunkiem prof. Josefa Gingolda oraz prof. Tadeusza Wronskiego, jak również w Szwajcarii w Konserwatorium Genewskim w klasie prof. Henryka Szerynga oraz w Accademia Chigiana w Sienie (Włochy) w klasie prof. Franco Gulli.

Jest laureatem międzynarodowych i krajowych konkursów skrzypcowych i kameralnych. Od 1975 roku prowadzi rozległą działalność koncertową jako solista i kameralista. Występował w 36 krajach Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Od 1978 roku jest zatrudniony w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1995 roku jest profesorem tytularnym, obecnie na stanowisku profesora zwyczajnego. Prowadzi klasę skrzypiec oraz kameralistyki smyczkowej. Od roku 2008 jest kierownikiem katedry Skrzypiec i Altówki.

Danuta Mroczek–Szlezer z kolei, jest krakowską pianistką i kameralistką. Od czterdziestu lat pracuje jako nauczyciel akademicki w Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 1976 ukończyła z wyróżnieniem studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie prof. L. Stefańskiego. Doskonaliła swoje umiejętności w Weimarze i Sienie pracując miedzy innymi pod kierunkiem R. Kehrera, A. Ciccoliniego i N. Magaloffa. Jest laureatką krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych. Koncertowała w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji, Chinach, Kuwejcie, Korei Płd. i na Malcie. Jest obecnie profesorem tytularnym w krakowskiej Uczelni na stanowisku profesora zwyczajnego. Pełniła przez wiele lat funkcje kierownika Katedry Kameralistyki a obecnie jest kierownikiem Międzywydziałowego Studium Pedagogicznego.

Dla przypomnienia, koncert w Muzeum Piastów Śląskich odbędzie się już w niedzielę (03.03.2019) o godzinie 18:00. W jego programie znalazły się utwory m.in. Ch.W. Glucka, W.A. Mozarta, L. van Beethovena, a także I.J. Paderewskiego. Słowo o muzyce wygłosi Juliusz Adamowski.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału. Więcej informacji znaleźć można na stronie brzeskiego Zamku – www.zamek.brzeg.pl.