Mistrzowskie recitale fortepianowe Sofyi Gulyak na Zamku Piastów Śląskich

0
fot. zamek.brzeg.pl

Już w najbliższą sobotę (25. maja), w brzeskim zamku odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Wieczory Lisztowskie”. W programie wydarzenia znajdą się utwory J. Brahmsa, F. Chopina, J. Haydna oraz Wagnera-Liszta. Recitale fortepianowe zaprezentuje jedna z najwybitniejszych pianistek świata Sofya Gulyak, a słowo o muzyce wygłosi Juliusz Adamowski.


Sofya Gulyak urodziła się w Kazaniu (Rosja), tam też ukończyła studia pianistyczne w Państwowym Konserwatorium pod kierunkiem prof. Elfiy Burnashewej. Następnie ukończyła z najwyższym wyróżnieniem „Ecole Normale de music de Paris Alfred Cortot” Doskonaliła też swoje umiejętności pod kierunkiem Borysa Petrushanskiego w Piano Academy „Incontri col Maestri” w Imoli we Włoszech oraz u Vanessy Latarce w Royal College of Music w Londynie.

Początkiem międzynarodowej kariery koncertowej artystki był spektakularny sukces w 2009 r. w na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds (Anglia), gdzie otrzymała I nagrodę i Złoty Medal Księżnej Maron Stein (zgłosiło się 200 kandydatów, przyjęto 81 pianistek i pianistów). Jest pierwszą kobietą, która osiągnęła takie wyróżnienia w pięćdziesięcioletniej historii tego bardzo renomowanego konkursu. Wygrała też szereg innych prestiżowych konkursów (m.in. im. F. Busoniego we Włoszech i im. W. Kapella w USA), jest laureatką II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu w 2002 r.

Koncerty Sofyi Gulyak były transmitowane przez radia i telewizje w Anglii (BBC3 i BBC4), Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Polsce, Serbii, Nowej Zelandii, Włoszech, Brazylii, Meksyku i w USA. Jej recitale i występy z orkiestrami są często recenzowane w samych superlatywach przez światowa prasę: „La Grande dame du piano” – La Scene, „Formidable artist” – The Gardian, „Fenomenalna Sofya Gulyak”- Ruch Muzyczny, „Rachmaninoff star is born” – Washington Post.