„Kotwica pokoleń IV” – młodzież opublikowała wywiad z M. Andryasiewicz-Myśliwską.

0

Młodzież z grupy „Niezapomniani – Inicjatywa Brzeskiej Młodzieży Patriotycznej” chce upamiętnić brzeskich bohaterów. Stworzyła serię filmów, pn. „Kotwica Pokoleń”. W odcinkach serii wysłuchać można historii opowiadanych bezpośrednio przez świadków wydarzeń z przeszłości. W Internecie opublikowany został kolejny wywiad – z Marią Andryasiewicz-Myśliwską.


Dla przypomnienia, inicjatorem i koordynatorem przedsięwzięcia był Szymon Kozieja – brzeski miłośnik historii, który razem ze swoimi znajomymi dostrzegł problem coraz mniejszego kontaktu młodych z uczestnikami i obserwatorami ciężkich wydarzeń z przeszłości takich jak np. II Wojna Światowa. Projekt „Kotwica pokoleń” stał się tym samym platformą komunikacji międzypokoleniowej.

Młodzież opublikowała w serwisie YouTube – już czwarty wywiad. W tej części przeprowadziła rozmowę z panią harcmistrz Marią Andryasiewicz-Myśliwską, która współtworzyła pierwsze polskie harcerstwo w Brzegu. Film staje się podróżą do pierwszych wspólnych wypadów harcerskich, dawnych przyjaźni i trudności życia powojennego. Bohaterka wspomina w nim także Wincentego Muchę, którego pomnik możemy znaleźć w pobliżu mostu nad Odrą przy skraju parku, który – oprócz działalności w harcerstwie – był także członkiem antykomunistycznej konspiracyjnej organizacji Wolności i Niezawisłość. Został aresztowany i skazany na lata więzienia. Jest on więc Ojcem Brzeskiego Harcerstwa i naszym lokalnym Żołnierzem Wyklętym.

Film – w szczególności skierowany jest dla członków harcerstwa w Brzegu ku pamięci ich poprzedników. Dostępny jest pod adresem: https://youtu.be/KK6RETzADwU pod nazwą hm. Maria Andryasiewicz-Myśliwska – początki brzeskiego harcerstwa / #Kotwica Pokoleń 4.

Dla przypomnienia, w projekcie „Kotwica Pokoleń” wzięło udział wiele stowarzyszeń i osób prywatnych, w tym m.in.: Stowarzyszenie Odra Niemen, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Brzeg, Koło Terenowe Związku Sybiraków w Brzegu, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Brzegu, DDesigner oraz wolontariusze: Barbara Bednarek, Marta Dukat, Małgorzata Krych, Justyna Kozioł, Wiola Rusnarczyk, Magdalena Augustyn, Żaneta Opioła, Dawid Rudnicki, Michał Mruczyński i Krzysztof Pawlak. Za wsparcie merytoryczne projektu odpowiedzialni byli brzescy historycy: Piotr Medyński z II Liceum Ogólnokształcącego oraz Wiktor Krzewicki.