Z wizytą w Parlamencie Europejskim

0

W dniach 26-30 listopada absolwentki Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Brzegu (obecnie Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5)  Zuzanna Macierzyńska i Marta Owad wraz z opiekunami Panią Beatą Matyszczak i Panią Iwoną Denes brały udział w wyjeździe studyjnym do Brukseli. Wyjazd ten był  nagrodą za zajęcie II miejsca w konkursie językowo-muzycznym ”I KNOW I CAN: Pokaż język”.


Oprócz wyjazdu do Brukseli laureatki konkursu wzięły udział w profesjonalnych warsztatach muzycznych  z wokalistką jazzową oraz znanym kompozytorem.

Bruksela przywitała nas ciepło i świątecznie. Zobaczyliśmy symbole tego miasta takie jak: Atomium-niezwykłe muzeum w kształcie kryształu żelaza powiększonego 165 mln razy oraz pomnik Manneken Pis. Stare miasto przepięknie komponuje się  z nowoczesnym centrum Brukseli. Urzekła nas atmosfera tego miasta, pyszne jedzenie. Tu należy wspomnieć, że znane na całym świecie frytki wywodzą się właśnie z Belgii.

Głównym punktem naszego programu była wizyta w Parlamencie Europejskim i spotkanie               z Posłanką Danutą Jazłowiecką – fundatorką nagrody. Zwiedziliśmy Dom Historii Europejskiej, w którym w piękny sposób została ukazana historia Europy: jej podział, wynalazki, które miały wpływ na rozwój gospodarczo-ekonomiczny oraz ważne wydarzenia takie jak I czy  II Wojna Światowa, ruchy narodowo-wyzwoleńcze i wiele innych zagadnień. Elementem łączącym wystawy na sześciu piętrach jest rzeźba zatytułowana Wir Historii.

Po zwiedzaniu muzeum mieliśmy spotkanie z Europosłanką Danutą Jazłowiecką, podczas którego dyskutowaliśmy bardzo intensywnie na temat sytuacji i problemów w Europie, zadaniach oraz  roli Parlamentu Europejskiego. Druga część dyskusji odbyła się już w sali obrad, w której odbywają się najważniejsze debaty Parlamentu Europejskiego. Atmosfera podczas spotkania pozwoliła nam wczuć  się w rolę 751 posłów z krajów Unii Europejskiej. Po spotkaniu udaliśmy się na obiad do jednej z trzech stołówek, gdzie w porze lunchu mogliśmy spotkać wielu pracowników parlamentu.

Niesamowite wrażenia, możliwość poznania historii państw europejskich oraz obecnej sytuacji                               w najważniejszym miejscu gospodarczo-politycznym Europy, spotkania z interesującymi ludźmi będziemy wspominać jako jedno z najcenniejszych doświadczeń życiowych.

Ostatni dzień spędziliśmy w Brugii nazywanej „Flamandzką Wenecją”. Tu oprócz Muzeum Czekolady Choco Story”, pięknej Starówki, zwiedziliśmy Onze Lieve Vrouwkerk z oryginalną rzeźbą Michała Anioła. Byliśmy w galerii, w której prezentowano dzieła Salvadora Dali.

Wyjazd ten był świetną nagrodą, wspaniałą lekcją historii oraz kultury flamandzkiej                 i europejskiej. Za zorganizowanie wycieczki dziękujemy Pani Danucie Jazłowieckiej oraz współpracownikom z biura w Opolu i w Brukseli.