XXIV Mistrzostwa Dwóch Pokoleń w Ósemce

0

Za nami XXIV Mistrzostwa Dwóch Pokoleń, impreza która udowadnia, że w czasach Internetu, telefonów komórkowych i wszechobecnych mediów elektronicznych, można świetnie się bawić spędzając aktywnie czas. Na dodatek nie z kim innym jak z własnymi dziadkami!


Zorganizowane przez brzeską Ósemkę Mistrzostwa Dwóch Pokoleń to piękna lekcja dla wszystkich tych którym wydaje się, że dziadek i babcia potrafią jedynie czytać bajki na dobranoc w bujanym fotelu. Aby przekonać się że jest inaczej, wystarczyło 23 stycznia o godzinie 12:00 zjawić się na hali sportowej przy ulicy Lompy, gdzie do rywalizacji o tytuł Mistrzów Dwóch Pokoleń stanęło naprzeciw siebie 25 drużyn złożonych z dziadków oraz ich wnuków. Wszyscy w świetnych humorach oraz doskonale przygotowani czkali na rozpoczęcie mistrzostw. A ponieważ dzień ten był wyjątkowy, to również i zebrani goście byli wyjątkowi.

Oprócz uczestników zmagań, swoją obecnością zaszczycił nas z-ca burmistrza Brzegu Pan Tomasz Witkowski, który podkreślił niezwykle ważną rolę babci i dziadka w XXI wieku jako niezastąpionej i docenianej przez rodziców dzieci instytucji babci i dziadka oraz złożył uczestnikom okolicznościowe życzenia. W mistrzostwach aktywnie, ale pozakonkursowo uczestniczyli również Radni Rady Miejskiej: pani Renata Listowska, pan Dariusz Socha, pan Kazimierz Kozłowski oraz Dyrektor Miejskiego Żłobka ,,Tęczowy Świat” Pani Emilia Świtoń, Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy BSSM w Brzegu Pani Magdalena Kłoda. Tegoroczne Mistrzostwa otworzyła Dyrektor PSP nr 8 w Brzegu – Pani Lucyna Bończak. „Każdy musi mieć dostęp do dziadków jak i do wnuków, aby być w pełni człowiekiem”tymi słowami Pani Dyrektor powitała zgromadzonych gości oraz zawodników, życząc im jednocześnie powodzenia podczas zmagań. Po ciepłym przywitaniu i uroczystym otwarciu, nastąpiło objaśnienie poszczególnych konkurencji.

Do tegorocznych mistrzostw zgłosiło się 30 par seniorów wraz ze swoimi wnukami, jednakże ostatecznie do udziału w nich przystąpiło 25 par, które w tym roku zacięcie rywalizowały w dziesięciu konkurencjach. Na wykonanie każdego zadania uczestnicy mieli 1,5 minuty. Nad prawidłowym przebiegiem każdej konkurencji czuwali pan Jacek Toporowski – inicjator mistrzostw sprzed 24 laty emerytowany nauczyciel Ósemki, oraz szkolni opiekunowie imprezy – pan Zbigniew Marciniak, pani Agnieszka Wietrzyńska i pani Marta Okopska.

Tegoroczne konkurencje były mieszaniną zadań sprawnościowych i manualnych. O ile dziadkowie, babcie i wnukowie nie mieli problemów z takimi zadaniami jak ułożenie studni z jak największej ilości drewnianych patyczków czy też z nawlekaniem makaronu na dwa odcinki sznurka, tworząc tym samym długi makaronowy naszyjnik, to nie lada trudnością okazało się rozpoznanie twarzy znanych osób (piłkarzy, siatkarzy, polityków czy muzyków). Tutaj było kilka pomyłek, jednak w kolejnych konkurencjach zawodnikom szło już znacznie lepiej. Nawet łowienie wędką na haczyk drewnianych klocków i przenoszenie ich z jednej obręczy do drugiej okazało się prostsze. Zarówno dziadkowie jak i babcie świetnie radzili sobie z zadaniami zręcznościowymi.

W tegorocznych mistrzostwach wzięły udział drużyny dla których był to debiut, jak również takie, które już po raz kolejny wzięły udział w Mistrzostwach Dwóch Pokoleń, podkreślając przy tym, że jest to ,,wspaniała zabawa, wzmacnianie więzi i mile spędzony czas ze swoimi wnukami,,.

Mimo dopingu i starań uczestników imprezy, nikomu nie udało się zgromadzić maksymalnej liczby punktów, która wynosiła 28. Po wykonaniu ostatniego zadania przez ostatnią parę, gdy wszystkie punkty zostały podliczone, okazało się, że puchar trafi do pary, która jako jedyna otrzymała 26 punktów.

Zwycięzcami XXIV Mistrzostw Dwóch Pokoleń zostali w tym roku: pani Henryka Czajka z wnukiem Franciszkiem Kłyż – uczniem klasy 3a PSP nr 8 w Brzegu. Zmaganiom uczestników towarzyszyła wspaniała atmosfera i spora dawka dobrego humoru, które sprawiły, że każdy w tym dniu mógł poczuć się zwycięzcą mistrzostw. Wszyscy uczestnicy nagrodzeni zostali przez z-cę burmistrza Brzegu Tomasza Witkowskiego i dyrektora szkoły Lucynę Bończak dyplomami i słodkim upominkiem, a zwycięska para otrzymała piękny puchar, dzięki któremu tak ważny dla nich dzień pozostanie w ich pamięci na długie, długie lata.

Wszystkim babciom i dziadkom serdecznie dziękujemy za aktywny udział w zabawie i życzymy dużo zdrówka, energii i poczucia humoru. Do zobaczenia za rok na jubileuszowych XXV wspólnych potyczkach!

Marta Okopska