Gdy wiedzy przybywa, to życie się staje o ileż piękniejsze, ciekawsze, bogatsze…

0

Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej oraz pasowanie na pierwszoklasistę w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w Brzegu

14 października jak każdego roku obchodziliśmy święto nauczycieli, pracowników administracji i całej szkolnej społeczności. Jak wiemy z historii 14 października 1773 roku Sejm Rzeczypospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej – pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa. Od tej pory data ta uznawana jest jako święto edukacji, powszechnie nazywane „Dniem Nauczyciela”.


Swoje święto mieli również ci uczniowie, którzy poszerzyli nasze szkolne grono – uczniowie klas pierwszych. Zostali oni pasowani na uczniów naszej szkoły. To bardzo ważne wydarzenie zarówno w życiu pierwszaka jak i „Szóstki”. Pani dyrektor, Anna Krokosz oraz pan wiceburmistrz Tomasz Witkowski, przywitali wszystkich zgromadzonych – rodziców, dziadków, emerytowanych i obecnych nauczycieli, ale przede wszystkim pierwszaków:

„2 września 2019 r. przekroczyliście próg naszej szkoły. Od tamtego dnia minął ponad miesiąc i wiele się wydarzyło. Wiecie już, gdzie mieści się Wasza klasa, gdzie jest stołówka, biblioteka, gabinet pani pielęgniarki, no i oczywiście szkolny sklepik. Wiecie, jak wyglądają i jak nazywają się nauczyciele, którzy uczą Was dodatkowych przedmiotów. I pamiętajcie:

Mądry uczeń dobrze wie, która to ósma godzina,
Do szkoły nie spóźnia się – wtedy się lekcja zaczyna!
Być kulturalnym to ważna sprawa, bo świat się na lepszy zmienia,
Wchodząc do szkoły, mówi „dzień dobry”, żegnając się zaś: „do widzenia”!
Podczas lekcji uważnie słucha, czyta, pisze i liczy,
Wszystkie zadania robi poprawnie, pilnie się uczy i ćwiczy!”.

Ciepłe słowa padły również w kierunku rodziców, którzy zatroskani każdego dnia przyprowadzają swoje pociechy w mury naszej szkoły:

„Drodzy rodzice, to Wy spędzacie z dzieckiem najwięcej czasu i jesteście najbliżej jego problemów. Musicie zatem wspierać pierwszoklasistę w osiąganiu dojrzałości psychicznej, odporności emocjonalnej oraz wyrabiać szkolne nawyki: systematyczność, obowiązkowość, dokładność. (…) Pamiętajcie, że Wy również możecie liczyć na naszą pomoc i w każdej chwili dzielić się swoimi wątpliwościami z wychowawcami i nauczycielami. Rola rodzica najmłodszego ucznia nie jest łatwa. Myślę, że aktywna współpraca ze szkołą pomoże Państwu wywiązać się z tego zadania celująco, do czego my dołożymy wszelkich starań!”

Po chwili nastąpił podniosły moment – pasowanie na ucznia. Nasi mali bohaterowie dumnie czekali aż pan wiceburmistrz wraz z dyrekcją mianuje każdego z nich na pierwszaka – ucznia „Szóstki”!

Gdy świeżo upieczeni uczniowie udali się do klas, by tam świętować dalej, zostaliśmy zaproszeni na część artystyczną w zabawny sposób ukazującą życie szkoły. Swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali uczniowie z kółka teatralnego pod kierunkiem p. Łukasza Milewskiego oraz Honoraty Rodobolskiej. Na scenie zobaczyliśmy zapracowanych nauczycieli, z których większość ubolewała nad nadmiarem zadań, a w szczególności nad awansem zawodowym. Usłyszeliśmy, że „Awans ci da niezliczone papiery, drogę kariery, bo awans ci da błyski fleszy, kamery, fotki, foldery i awans ci da sławę na całym świecie, pewnie już wiecie, że awans ci da, awans ci da. Awans ci da cały portfel dolarów, koniec koszmarów, bo awans ci da…”. W ten oto zabawny sposób miło spędziliśmy czas, a na koniec uczniowie życzyli nam światła w odkrywaniu zadań wychowawczych, dużego poczucia odpowiedzialności za postawę moralną i za kształt życia młodego pokolenia; aby praca przynosiła nam jak najwięcej satysfakcji i by towarzyszyło jej spełnienie zawodowe, zaufanie i szacunek.

Pracownicy administracji i obsługi oraz szanowni emeryci otrzymali życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia, radości  z osiągnięć w pracy zawodowej oraz w życiu osobistym, a także wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności.

Na zakończenie dyrektor szkoły złożyła nauczycielom życzenia nieustającej satysfakcji z wykonywania tego trudnego zawodu, entuzjazmu w dalszej pracy i wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielom: paniom Wiesławie Byczkowskiej, Iwonie Cyprych, Magdalenie Koralewskiej, Alicji Kruczkowskiej, Elżbiecie Lemieszewskiej, Marioli Mesjasz – Walas, Annie Nurek, Marzenie Onisk, Beacie Porochońskiej, Barbarze Przybysz, Adrianie Puzyniak, Magdalenie Rybackiej, Grażynie Sochackiej, Iwonie Staszewskiej – Stępniak, Ewie Stefanowicz, Irenie Syrico, Małgorzacie Węgrzynowskiej, Beacie Wiland, Dorocie Wyrzykowskiej, Anicie Zielińskiej oraz panom Dariuszowi Ilowowi, Jackowi Kosztowniakowi, Robertowi Nowakowskiemu i Dariuszowi Żakowi.

Warsztaty dziennikarskie PSP nr 6 w Brzegu