Dni pełne wrażeń uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Brzegu (relacja z wymiany polsko – niemieckiej)

0

14 października br. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu wraz z opiekunami panem Dariuszem Ilów i panią Martyną Wójcik wyjechali do Niemiec na wymianę sportową. Została ona zorganizowana w ramach współpracy Opolskiego Kuratorium Oświaty (którego przedstawicielem w trakcie wyjazdu był pan Tomasz Słodziński) i Kraju Związkowego Republiki Federalnej Niemiec Nadrenii-Palatynatu – miejscowości Landau in der Pfalz.


W wymianie brała też udział społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 im. Bronislawa Malinowskiego z Kędzierzyna – Koźla wraz z opiekunami panią Wiolettą Bernardt i panem Mateuszem Sadykiem. Po długiej podróży nasi uczniowie dotarli do miejscowości Heilsbach Schönau, gdzie wspólnie z rówieśnikami z drugiej szkoły oraz szkołami z Niemiec (Landau i Dahn) przez trzy kolejne dni brali udział w fascynujących i niezapomnianych integracyjnych zajęciach rekreacyjno – sportowych.

Pierwszego dnia Gospodarze spodziewali się nas w porze kolacji, w związku z tym, wspólną podróż rozpoczęliśmy bardzo wczesnym rankiem. Po niespełna 14 godzinach jazdy, która minęła nam bez niespodzianek, o godzinie 18 udało się dotrzeć na miejsce. Jeszcze przed kolacją zostaliśmy gorąco przywitani, natomiast po niej został zorganizowany wieczór zapoznawczy, podczas którego wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe koszulki z logo projektu. Zostaliśmy również zapoznani z harmonogramem dnia następnego oraz planem całego pobytu. Po wszystkich wrażeniach, zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się na odpoczynek, aby nabrać sił przed następnym dniem.

Dzień drugi obfitował w wiele sportowych zmagań. Zaraz po śniadaniu uczniowie poprzez losowanie, zostali podzieleni na dziesięć sześcioosobowych grup. Były to składy mieszane, złożone zarówno z polskich jak i niemieckich uczniów, co dało możliwość rozwijania komunikacji i treningu porozumiewania się w języku obcym. Pierwszym zadaniem dla grup było stworzenie własnej flagi, która identyfikowałaby uczestników spośród innych. Po ich wykonaniu i zaprezentowaniu, nastąpiła część właściwa, czyli zabawy integracyjne o charakterze rekreacyjno – sportowym, podczas których dzieci miały okazję rozwijać swoją kreatywność i ćwiczyć współpracę. Na hali niemieccy gospodarze stworzyli 10 stacji zadaniowych, które każda z grup musiała zaliczyć. Następnie około południa udaliśmy się do szkoły w Dahn, gdzie gospodarze zaprezentowali nam 4 niecodzienne dyscypliny sportowe, w których każda z drużyn miała wziąć udział. Zmagania miały zakończyć się wyłonieniem zwycięzcy, a więc za udział w każdej z dyscyplin drużyny otrzymywały punkty. Można było rywalizować w parkourze (na specjalnie przygotowanym torze przeszkód) , biathlonie , wspinaczce na skałkach lub ściance spinaczkowej i jeździe na rowerze połączonej z biegiem. Ze względu na dużą ilość grup tego dnia, każda z nich brała udział jedynie w dwóch konkurencjach. Po zakończonych rozgrywkach, uczniowie udali się na kolację. Po posiłku przyszedł czas na swobodne gry w pobliskiej hali sportowej, a każdy uczestnik miał jeszcze okazję wykazać się ,grając w jedną z tradycyjnych gier zespołowych: piłkę nożną albo koszykówkę.

Trzeci dzień naszego pobytu był zarezerwowany na wycieczkę do Europarlamentu w Strasburgu we Francji i zwiedzanie miasta. Razem z naszymi niemieckimi przyjaciółmi mieliśmy przyjemność odwiedzić jedno z najważniejszych miejsc w zjednoczonej Europie. Zachwyciło nas ono swoim ogromem i zaciekawiło historią. Podczas wizyty dowiedzieliśmy się jak działa Parlament, jak wielu ludzi pracuje nad bezpieczeństwem Eurodeputowanych oraz w jakim języku przemawiają z mównicy. Kolejny punkt wycieczki, to zwiedzanie miasta. Nasi partnerzy z Niemiec zrobili nam wielką niespodziankę, zabierając nas w niezwykłą podróż wodnym tramwajem. Z wielkim zachwytem podziwialiśmy malownicze kamieniczki i zabytkowe budowle, a wszystko to z poziomu kanałów, których w mieście nie brakuje. Całą opowieść wzbogaciła pełna wrażeń relacja o burzliwej historii Strasburga. Wieczorem, po kolacji odbyła się kolejna część rozgrywek na hali sportowej w naszym ośrodku.

Czwarty dzień to tak naprawdę ostatni aktywny dzień przed powrotem do Polski. Po chwilowym załamaniu pogody, wyszło słońce, co umożliwiło dokończenie rozpoczętych we wtorek rozgrywek. Rano podczas deszczu w hali sportowej dzieci w grupach ćwiczyły akrobatykę. Ich zadaniem było stworzenie figur z własnych ciał, które miały być zaprezentowane wieczorem. W napiętym harmonogramie zajęć, znalazł się też czas, aby poznać i podziękować osobom, bez których ta wymiana nie powiodłaby się. Spotkaliśmy się z Panią Europoseł Christina Schnaider władzami samorządowym miasta Laudau, dyrektorami szkół biorących udział w projekcie oraz nauczycielami czyli współorganizatorami naszej wymiany ze strony niemieckiej. W trakcie spotkania wręczone zostały upominki i pamiątki związane regionami jakie reprezentujemy – Polski i Niemiec. Po części oficjalnej, gratulacjach i podziękowaniach przyszedł czas na smaczny poczęstunek. Następnie dokończyliśmy rozgrywki parkouru, wspinaczki, biathlonu i jazdy na rowerze z bieganiem. Pomimo zmiennych warunków pogodowych, wszyscy dobrze się bawili i robili co w ich mocy, aby ich grupa wypadła jak najlepiej w ogólnej klasyfikacji. Wieczorem uczniowie mieli okazję na zaprezentowanie przygotowanych układów gimnastycznych i podsumowanie całego pobytu. Nauczyciele również otrzymali możliwość zaprezentowania układu gimnastycznego, co spotkało się z ogromną radością i uśmiechem wszystkich uczestników (nauczyciele sprostali wyzwaniu). Na koniec wyłoniono zwycięzców i wręczono medale.

Piątego dnia wczesnym rankiem, pożegnani przez nowych przyjaciół wyruszyliśmy w podróż powrotną. Podczas pożegnania polały się łzy żalu i smutku, że ta przygoda dobiegła już końca. Sama podróż minęła nam wyjątkowo szybko w radosnej atmosferze, na wspólnych rozmowach, wspomnieniach i żartach.

Ten wyjazd na pewno zostanie na długo w pamięci uczniów i ich opiekunów. Był to cudownie spędzony czas, podczas którego dzieci miały okazję rozwinąć swoje umiejętności językowe i nawiązać nowe znajomości.
Wszyscy z niecierpliwością wyczekujemy majowej rewizyty w Polsce.

Uczniowie i nauczyciele PSP nr 6 w Brzegu