Ku pamięci patrona Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu

0
fot. Szkoła
Reklama

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych mogą poszczycić się wyjątkowym patronem – Księciem Jerzym II Piastem. W tym roku przypada wyjątkowa rocznica – 500 lat od urodzin patrona szkoły.  


Uroczysty apel i oficjalne odsłonięcie ściany pamięci patrona było kulminacją całorocznego świętowania rocznicy urodzin. Chcemy w ten sposób uczcić pamięć księcia Jerzego II Piasta – mówiła dyrektor szkoły – Renata Jabłońska – Denes. Przez cały rok 2023 obchodziliśmy w mieście i powiecie uroczystości upamiętniające tę ważną dla naszej szkoły rocznicę.  

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością – Ewa Smolińska, wicestarosta powiatu brzeskiego,  

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Anna Techmańska,  zastępca Dyrektora, Kierownik Działu Historii, Kustosz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Małgorzata Konieczna, artystka, nauczyciel i absolwentka ZSB w Brzegu oraz Michał Marek, artysta, absolwent ZSB w Brzegu właściciel firmy „Meson”.  

By tradycji stało się zadość był też Książe Jerzy z żoną Barbarą – w tej roli pięknie wystąpili Kuba Babicz i Karolina Rucińska z 4 Tl, towarzyszyły im dwórki: Amelia Pasierska, Kinga Jurkiewicz, Paulina Marciniak i Amelia Wołkowska (4 TL).  

W 500. rocznicę urodzin nie tylko oddaliśmy hołd naszemu patronowi, uczestnicząc
w konkursach, wystawach, organizując Georgianum. Chcemy by nasz patron był w sercach wszystkich naszych uczniów, chcemy by wiedzieli skąd patronat naszej szkoły – dodała dyrektor.  

Jerzy II Wspaniały (brzeski, Pobożny, Czarny), takie przydomki zostały mu nadane z racji jego zachowania i wartości, którym służył. Do dziś Brzeg szczyci się wspaniałościami, które właśnie ten książę pozostawił. Napis wyryty z rozkazu księcia na granitowej płycie, która znajduje się do dziś w Brzezinie: „Inni budują dla nas, my dla potomności, wszystkim nam Chrystus drogę do nieba wymości” jest kwintesencją działań życiowych Jerzego II Piasta, a dla nas mottem naszej szkoły. 

Od października 1990 r. naszej szkole nadano imię patrona Księcia Jerzego II Piasta. Tym samym od 1991 r. co roku w kwietniu obchodzimy święto patrona szkoły zwane „GEORGIANUM” 

Od lat w budynku B była ściana pamięci, dziś zmieniła dzięki naszym absolwentom. Pani Małgorzata Konieczna, absolwentka naszej szkoły, dokładnie liceum renowacji zabytków architektury oraz Absolwentka Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta na wydziale Malarstwa i Rzeźby, kierunek Malarstwo w pracowni prof. Aleksandra Dymitrowicza, która wykonała dla nas piękne grafiki – patrona, szkoły i Zamku Piastów Śląskich.  Całe dzieło zostało przeniesione na wielki format przez Pana Michała i firmę „Meson”.  

„Wrażenia się niesamowite, dopiero teraz widzę, że było warto poświęcić wiele godzin pracy nad grafiką, by przyjść dziś i zobaczyć i zachwycić się pięknem szkoły z zachowaniem tradycji, ale też i nowoczesności. Moja praca pierwszy raz została prześniona na tak duży format, jestem pod wielkim wrażeniem „– mówiła Małgorzata Konieczna.  

„Kiedy usłyszałem o pomyśle i realizacji tego projektu, byłem niezmiernie wzruszony, to dla mnie zaszczyt. Nawet po 20 latach można wrócić do swojej szkoły i coś dla innych zrobić, zwłaszcza, gdy się ma tak miłe wspomnienia. Jestem dumny, że mogłem pracować z Wami i wrócić w te mury, dać coś kolejnym pokoleniom, dziękuję” – mówił Michał Marek.  

Nasz patron to nietuzinkowa postać – Jerzy II Wspaniały (brzeski, Pobożny, Czarny), takie przydomki zostały mu nadane z racji jego zachowania i wartości, którym służył.  Nasz patron od 1990 r. jest punktem odniesienia, wzorem do naśladowania. Pozostało nam życzyć całej społeczności szkolnej, rzetelnego zdobywania wiedzy i szczerej dbałości o budowanie dla przyszłych pokoleń, pielęgnując w sobie cechy najlepsze – pracowitość, mądrość, uczynność, by były dla nas inspiracją do stawania się jeszcze lepszymi ludźmi.  

Apel został przygotowany przez Monikę Wojciechowską, prowadzenie Maja Obodzińska i Krystian Obiegły.  

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA