Jak nadać nowe życie starym książkom?

0

Pomimo iż stan czytelnictwa w Polsce pozostawia wiele do życzenia, istnieje grupa miłośników książek, którzy oprócz tego, że książki kupują, to jeszcze je czytają. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie oczywiste.

Z danych raportu Biblioteki Narodowej za 2019 rok wynika, iż minimum jedną pozycję w roku przeczytało niespełna 39% Polaków. Osób, które przeczytało kilka książek rocznie, było wg raportu poniżej 10%. Bez względu jednak na to ile książek czytamy, zdarzają się w życiu każdego z nas sytuacje, w których chętnie pozbylibyśmy się zalegających pozycji z domu. Co można z nimi zrobić? O tym piszemy poniżej. Biblioteka Antykwariat Wymiana książek Portale aukcyjne Internetowy skup książek Biblioteka To zapewne pierwszy z pomysłów, które przychodzi wielu osobom do głowy. I słusznie. Problem w tym, iż biblioteka z reguły nie narzeka na brak książek, choćby w racji tego, że wiele osób wpada na ten sam pomysł. Wyjątkiem może być np. sytuacja, w której bibliotece z jakiegoś powodu brakuje książek o określonej tematyce. Przykładowo, jeśli posiadamy książki medyczne, a biblioteka ma niedobory w tej dziedzinie, istnieje spora szansa, że zostaną one przyjęte. Antykwariat Miejsce to powoli znika z map wielu miast. Powodów takiej sytuacji należy upatrywać w tym, iż antykwariusz przyjmuje zwykle te pozycje, na które jest w danej chwili zapotrzebowanie. Poza tym oferuje bardzo niskie wyceny, które stawiają pod znakiem zapytania sens sprzedaży książek. Wymiana książek To jeden z lepszych pomysłów, gdyż w zamian za oddane pozycje możemy uzyskać inne, bez konieczności ich nabywania. Biorąc udział w takich wymianach, należy mieć na uwadze stan oddawanych książek. Informacje o wymianach bez problemu znajdziemy w Internecie. Organizują je m.in. domy kultury, biblioteki. Bardzo często są one również częścią targów książki. Portale aukcyjne Coraz częściej handel książkami przenosi się do sieci. Wygoda, szybkość i przede wszystkim ogromny wybór pozycji sprawia, że wiele osób z domowej kanapy przegląda i kupuje w ten sposób nowe tytuły. Co równie ważne, wiele sprzedawanych w ten sposób książek to pozycje praktycznie nowe, które zalegają później w czyimś domu. Mając przygotowaną listę książek do sprzedaży nie pozostaje nic innego jak zrobić im fotografię, dodać opis, cenę i czekać na chętnych.

Internetowy skup książek Ostatnią z propozycji, na którą pragniemy zwrócić uwagę są portale skupujące używane książki. Są one ciekawą alternatywą dla portali aukcyjnych. Bardzo często mają duży wybór tytułów z różnych kategorii. Polecane są np., osobom, które interesują się ściśle określoną tematyką. Przykładowe kategorie tematyczne: książki medyczne, książki kucharskie czy historyczne pozwolą w jednym miejscu zdobyć wiele interesujących pozycji. Analogicznie jak w przypadku portali aukcyjnych, przed wysłaniem książek do takiego skupu, należy je odpowiednio przygotować. Podsumowując, jak widać z powyższego tekstu pomysłów na to jak oddać książki w dobre ręce nie brakuje. Wystarczy zastanowić się, który z nich jest nam najbliższy i rozpocząć przygotowania książek.