Dlaczego warto odnawiać stare meble?

0

Zmiany mają dobry wpływ na życie każdego człowieka. Odświeżenie od czasu do czasu pomieszczeń, w których przebywamy poprawia humor i motywuje do działania. Jednak wymienianie co kilka lat mebli mocno obciąży domowy budżet i nie jest zbyt ekologiczne. Z kolei stare, drewniane meble choć trwałe, to po latach tracą swój urok przez zadrapania na lakierze, pęknięcia i inne zniszczenia związane z upływem czasu. Dziś wiele osób decyduje się na odnowienie starych mebli samodzielnie lub z pomocą fachowca. W poniższym artykule przyjrzymy się tematowi renowacji mebli.

Czy odnawianie starych mebli ma sens?

Odnowa mebli to przede wszystkim dbanie o środowisko. Mebel, który posłuży kolejnym kilku pokoleniom to o jeden śmieć mniej i wspaniała pamiątka. Moda na wystrój wnętrz stale się zmienia i komoda z PRL’u po babci dzięki renowacji i zmianie koloru może stać się modnym elementem salonu w stylu lat sześćdziesiątych. Ciężkim, drewnianym meblom też warto dać drugie życie, ponieważ styl klasyczny zawsze się obroni. Nawet lekkie modyfikacje jak wymiana uchwytów potrafią zupełnie zmienić stary mebel i nadać mu bardziej nowoczesny charakter. Ponadto często renowacja starych mebli jest tańsza niż kupowanie nowych, zwłaszcza tych z litego drewna.

Czy renowacja mebli jest opłacalna?

Wszystko zależy od stopnia zużycia i skali zniszczeń. Lata użytkowania odciskają swój ślad na meblach i musimy się liczyć z koniecznością renowacji u fachowca, ponieważ nie wszystko usuniemy samodzielnie. Na przykład stare plamy od tłuszczu lub wina potrzebują specjalnego czyszczenia, a odrapany lakier będzie wymagał delikatnego i dokładnego zeszlifowania. Wynagrodzenie stolarza i tapicera zależne jest od zakresu prac do wykonania, dotyczy to także czasu. Renowacja jest ręczną pracą i może zająć od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Czas ten wydłuża się, jeśli mebel przeznaczony do renowacji jest bardzo duży i wymaga rozłożenia go na części, np. szafa. Może się zdarzyć, że w odnawianych przedmiotach mieszkają niechciani lokatorzy w postaci korników, pluskiew i innych insektów -wtedy konieczna jest dokładna dezynsekcja, która zajmuje kilka dni. A czasami mebel jest po prostu tak stary, że rozpada się w trakcie prac. Dlatego zanim zaniesiemy meble do renowacji, warto zrobić im dokładnie zdjęcia lub poprosić rzemieślnika o ocenę kondycji przedmiotów. Na stronie https://budujemytutaj.pl/wnetrza/ możemy dowiedzieć się, jak poprawnie odnowić stare meble i ile będzie nas to kosztowało.

Jakie są możliwości?

Do najprostszych sposobów renowacji należy odmalowanie mebli i najczęściej możemy wykonać to samodzielnie. Potrzebna będzie szlifierka, papier ścierny i lakier lub farba do mebli, zależnie od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na zachowaniu wyglądu drewna, to zdecydujmy się na lakier bezbarwny lub w wybranym przez nas kolorze. Dostępne są odcienie naturalne oraz kolorowe. Można też uzyskać pełne krycie malując meble farbą do drewna. Ranking najlepszych farb do drewna można znaleźć tutaj. Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem w przypadku mebli z połowy XX wieku. Pomalowane farbą, z wymienionymi uchwytami będą pasowały do większości nowoczesnych wnętrz. Jednak jeżeli staliśmy się właścicielami antyku po babci lub z wyprzedaży to lepiej powierzyć go fachowcowi, który będzie wiedział jak odnowić stare drewno i poszczególne elementy tak, aby taka perełka mogła nam służyć przez kolejne lata.