Kominek z płaszczem wodnym. Dlaczego warto w niego zainwestować?

0

Obecne trendy w ogrzewnictwie można opisać trzema słowami: ekologia, wydajność, komfort. To trzy cechy, na które zwraca się szczególną uwagę dobierając system grzewczy do nowego domu. Na rynku są dostępne zróżnicowane źródła ciepła, które łączą powyższe cechy w jednym urządzeniu.

Do takich rozwiązań należą między innymi, bardzo popularne kotły na paliwo stałe czy też rozwijające się odnawialne źródła energii. Ogrzewanie domu stanowi wysoki procent comiesięcznych wydatków. Dlatego też, od zawsze priorytetem większości inwestorów jest oszczędność. Aspekty ekologiczne zaś, dopiero w ostatnich latach zyskały na znaczeniu. Wynika to z pogarszającego się stanu środowiska i zanieczyszczenia powietrza. Tutaj główną rolę odgrywają odnawialne źródła energii. Wszystkie powyższe opcje gwarantują wysoką sprawność i funkcjonalność. Istnieje jednak wariant, który jeszcze bardziej usprawni ogrzewanie budynku. Jest to kominek z płaszczem wodnym. Rozwiązanie to jest znane od wielu lat, jednak dzięki postępowi technologicznemu obecnie stanowi doskonałe wsparcie domowego systemu grzewczego. Jednocześnie, kominki z płaszczem wodnym, dobrze wpasowują się w trendy panujące w nowoczesnym budownictwie.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym to urządzenie zintegrowane z instalacją centralnego ogrzewania budynku. Czynnik roboczy (najczęściej woda) jest ogrzewany w płaszczu okalającym palenisko kominka. Ciepło jest transportowane przez czynnik do domowej instalacji hydraulicznej i oddawane w tradycyjnych grzejnikach lub ogrzewaniu podłogowym. Drugi wariant wymaga zastosowania zaworu mieszającego. Wynika to z temperatury wody opuszczającej kominek. Jest ona zbyt wysoka dla ogrzewania podłogowego. Warto dodać, że kominek z płaszczem wodnym może również brać udział w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Kominki z płaszczem wodnym są często wyposażane w automatyczne systemy sterujące. Pierwszym wariantem jest wentylator dobierany wraz ze sterownikiem oraz naczyniem wzbiorczym. Alternatywa to przepustnice kontrolowane przez układ automatyki.

Eksploatacja kominka z płaszczem wodnym (najnowocześniejsze urządzenia Defrohome znajdziesz na https://www.defrohome.pl/) może być bardzo komfortowa. Jednak, żeby tak było, konieczne jest rozsądne użytkowanie urządzenia. Co się kryje pod tym stwierdzeniem? Po pierwsze, w kominku powinniśmy rozpalać metodą „od góry”. Dzięki temu, spalanie będzie efektywne i niewymagające częstego dokładanie kawałków drewna. Po drugie trzeba zwrócić uwagę na jakość paliwa. Musi być ono suche. Zbyt wilgotne drewno emituje więcej zanieczyszczeń i zmniejsza sprawność urządzenia. Do palenia w kominku poleca się drewno twarde. Kategorycznie zabronione jest palenie drewnem lakierowanym oraz sklejkami. Oczywiście, powyższe porady nie dotyczą kominków na pellet z płaszczem wodnym.

Dlaczego kominek z płaszczem wodnym się opłaca?

Kominek z płaszczem wodnym może w efektywny sposób wesprzeć główne źródło ciepła. Mowa tu przede wszystkim o okresach przejściowych (jesień, wiosna), w których temperatura powietrza na zewnątrz nie spada poniżej zera. W takich sytuacjach nie trzeba uruchamiać głównego źródła ciepła, aby zapewnić komfort cieplny mieszkańcom. W jaki sposób wkład kominkowy z płaszczem wodnym (np. Defro Home) generuje oszczędności? Kominek z płaszczem wodnym ma opinię najtańszego źródła ciepła na rynku. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą kominka to zaledwie 0,1 zł.