Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

0

Budowa domu to inwestycja na całe życia, która wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi. Zanim jednak wprowadzisz się do mieszkania, warto zadbać o bezpieczeństwo swojej nieruchomości. Na rynku ubezpieczeniowym możesz znaleźć produkty, dzięki którym obejmiesz ochroną dom w budowie i jego poszczególne elementy. Na czym polega takie ubezpieczenie i ile kosztuje? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule.

Co obejmuje ubezpieczenie domu w budowie?

Ubezpieczyciele elastycznie podchodzą do potrzeb swoich klientów i oferują sporą dowolność w konstruowaniu zakresu polisy. Wśród dostępnych produktów oprócz standardowych ubezpieczeń, możesz znaleźć również polisy zabezpieczające dom w budowie. W zależności od tego, na jakim etapie jest inwestycja, do wyboru masz kilka wariantów ochrony. Możesz ubezpieczyć:

  • mury i ściany,

  • elementy konstrukcyjne budynku,

  • materiały budowlane,

  • maszyny i narzędzia,

  • wyposażenie domu,

  • mienie ruchome.

Wraz z postępem prac, możesz rozszerzyć zakres ochrony o dodatkowe elementy. Podstawowa polisa obejmuje zdarzenia losowe, takie jak przepięcia, zalanie, ogień czy uderzenie pioruna. Jako dodatek do ubezpieczenia możesz wykupić ochronę na wypadek aktów wandalizmy czy kradzieży z włamaniem. Jedno jest pewne, nie można pozostawić domu bez ubezpieczenia, nawet jeżeli nie jest on jeszcze zamieszkały. Dzięki temu unikniesz kosztów związanych z usunięciem szkód powstałych w wyniku działania sił natury lub osób trzecich.

Co wpływa na koszt ubezpieczenia domu w budowie?

Polisy mieszkaniowe zaliczają się do jednych z najtańszych na rynku. Ich cena zależy jednak od wielu czynników i ustalana jest indywidualnie dla każdego przypadku. Przy szacowaniu stawki ubezpieczyciele biorą pod uwagę ocenę ryzyka oraz parametry budynku. Na koszt ubezpieczenia domu w budowie mają wpływ m.in.:

  • Konstrukcja obiektu – polisa do domu drewnianego będzie droższa niż dla murowanego. Konstrukcje drewniane są bardziej zagrożone ryzykiem wystąpienia pożaru, a w tym przypadku usunięcie szkody będzie kosztowniejsze;

  • Lokalizacja nieruchomości – ubezpieczenie domu, który znajduje się na terenach zalewowych, na których w przeszłości występowały powodzie i podtopienia, będzie droższe. Tak samo sprawa wygląda w przypadku budynków otoczonych drzewami, które stwarzają ryzyko uszkodzenia konstrukcji domu;

  • Powierzchnia budynku – znaczenie ma również wielkość nieruchomości, użyte w budowie materiały oraz wartość rynkowa inwestycji. Najmniej zapłacą właściciele skromnych, niewielkich domów, w których usunięcie szkody będzie mniej kosztowne niż w dużych posiadłościach.

Decydując się na ubezpieczenie domu w budowie, które kupisz w www.ubezpieczeniemieszkania.pl, masz szansę wybrać najtańszą polisę. Na stronie dostępny jest kalkulator, w którym sprawdzisz, ile kosztuje ochrona o poszczególnych ubezpieczycieli. Za podstawowy wariant zapłacisz już ok. 100 zł w skali roku, jednak warto rozważyć rozszerzenie pakietu o dodatkowe elementy ubezpieczenia.