HDD czy SSD – jaki dysk zewnętrzny wybrać?

0

Dyski zewnętrzne są niezwykle pomocne w przechowywaniu czy przenoszeniu różnego rodzaju danych – firmowych dokumentów, projektów czy prywatnych zdjęć. Decydując się na zakup dysku zewnętrznego, warto wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę i czy lepiej postawić na dysk HDD czy SSD. 

Dysk zewnętrzny – na co zwrócić uwagę? 

Jednym  z najważniejszych parametrów dysków zewnętrznych jest ich pojemność. Tutaj wybór zależy jednak od naszych indywidualnych potrzeb. Warto jednak zainwestować nieco więcej pieniędzy i zdecydować się na dysk o większej pojemności. 

Kolejnym ważnym aspektem jest sposób podłączenia do komputera. Dyski zewnętrzne najczęściej posiadają podłączenie typu USB, jednak istnieją też takie jak Thunderbold, eSATA czy FireWire, dlatego ważne jest, aby wybrać sprzęt kompatybilny z naszym komputerem. Bezpiecznym rozwiązaniem jest także wybór dysku bezprzewodowego, który łączy się z komputerem za pomocą WIFi. 

Najistotniejszą jednak kwestią jest szybkość zapisu i odczytu danych. W tym miejscu należy więc zdecydować czy lepszą opcją będzie dysk SSD czy HDD. 

Dysk zewnętrzny HDD czy SSD?

Choć wybierając komponenty komputerowe, często kierujemy się ceną, w tym przypadku warto uzależnić nasz wybór od zastosowania dysku. 

Dyski HDD (Hard Disk Drive) charakteryzują się stosunkowo niską ceną i dużą pojemnością. Świetnie sprawdzą się więc przy przechowywaniu czy przenoszeniu różnego rodzaju plików i danych. Działają wolno i często także głośno, a ze względu na ich konstrukcje są także bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Jeżeli jednak zależy nam na szybkości, lepiej zdecydować się na dysk SSD (Solid-State Drive).Dyski zewnętrzne typu SSD najczęściej wykorzystywane są jako dyski na system czy różnego rodzaju programy. Ich cena jest nieco wyższa niż w przypadku dysków HDD, natomiast pojemność mniejsza. Jednak dzięki budowie są bardziej odporne na wstrząsy czy uszkodzenia, pracują bardzo cicho i nie przegrzewają się. 

Wybór rodzaju dysku powinien więc być uzależniony nie tylko od naszych preferencji, ale także od jego wykorzystania. 

Wykorzystanie dysków zewnętrznych

Dyski zewnętrzne świetnie sprawdzają się przy zwiększaniu ilości miejsca, szczególnie w przypadkach, gdy nie można wymienić dysku wewnętrznego na bardziej pojemny. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w konsolach czy laptopach. 

Dysk zewnętrzny może się także przydać, gdy musimy przenieść duże ilości danych z jednego urządzenia na drugie. Bez problemu przeniesiemy za jego pomocą nie tylko zdjęcia o dużej rozdzielczości, ale także na przykład filmy 4K. Podłączają dysk do telewizora, w łatwy sposób możemy także nagrywać wybrane programy, seriale czy filmy.