Co zrobić, by zakola nie były aż tak widoczne

1
Reklama
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Gęste, lśniące i zadbane włosy to nie tylko atrybut kobiet. Także wielu mężczyznom zależy na tym, aby ich włosy były w jak najlepszej kondycji i prezentowały się znakomicie. Niestety czasami nawet pomimo dbania o nie i stosowania wielu zabiegów pielęgnacyjnych nie jesteśmy w stanie zapobiec problemowi dotyczącemu znacznej części mężczyzn, czyli zakolom. Zakola i nadmierne wypadanie włosów to bolączki, z którymi mierzą się panowie na całym świecie. Dowiedz się, od czego zależy nadmierne wypadanie włosów i czy można zapobiec powiększającym się zakolom.

Zakola u mężczyzn – nadmierne wypadanie włosów

Zakola u mężczyzn to dość wstydliwy problem, który może stać się przyczyną ich problemów z samoakceptacją, a nawet wpłynąć na kontakty z innymi ludźmi. Do tej pory wiele osób było przekonanych, że łysienie i zakola dotyczą jedynie starszych mężczyzn, jednak aktualnie przeprowadzane badania informują, że nawet co trzeci mężczyzna znajdujący się pomiędzy 20. a 40. rokiem życia może mieć problem z wypadającymi włosami i powiększającymi się zakolami.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Zakola – skąd się biorą?

Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn spowodowane jest przez łysienie androgenowe. Należy jednak pamiętać, że ten typ łysienia w mniejszym stopniu dotyczy również kobiet. Jego obecność jest uwarunkowana genetycznie i zależy od androgenów, czyli hormonów płciowych. Utrata włosów tego typu wiąże się z przemianą testosteronu w jego aktywną formę, czyli dihydrotestosteron (DHT). Oddziałuje on na receptory androgenowe mieszków włosowych, a następnie powoduje ich miniaturyzację, a w końcu zanik. 

Co jeszcze może mieć wpływ na wypadanie włosów u mężczyzn? Choć decydujące są tutaj uwarunkowania genetyczne, zakola mogą powstawać również ze względu na bardzo silny stres, niewłaściwą dietę, brak odpowiedniej ilości witamin i minerałów, spadek masy ciała czy zażywanie leków antydepresyjnych. 

Warto pamiętać, że łysienie tego typu ma charakter postępujący, dlatego nie powinno się bagatelizować jego objawów. W innym przypadku może ono doprowadzić do całkowitej utraty włosów na czubku głowy.

Nadmierne wypadanie włosów u kobiet

Problemy z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem w dużej mierze dotyczą także kobiet. W ich przypadku przyczyny takiego stanu mogą być zależne od następujących czynników:

  • zmian i zaburzeń hormonalnych;
  • życia w ciągłym i silnym stresie;
  • pory roku (tzw. sezonowe wypadanie włosów wiosną i jesienią);
  • schorzeń zapalnych skóry głowy, np. łupieżu, grzybicy, łojotokowego zapalenia skóry głowy);
  • podrażnień skóry głowy;
  • niedoborów witamin i składników odżywczych w diecie;
  • stresu oksydacyjnego.

Jak ukryć zakola?

Powiększające się zakola mogą stanowić problem dla wielu mężczyzn. Dlatego też, jeśli zauważysz u siebie coraz bardziej cofającą się linię włosów, a także ich coraz większe przerzedzenie, warto rozważyć wizytę u specjalisty, np. dermatologa lub trychologa. Trycholog to lekarz, który zajmuje się leczeniem chorób skóry głowy i włosów. Wizyta u niego pozwoli Ci odkryć główną przyczynę wypadania Twoich włosów. Lekarz może zlecić także serię niezbędnych badań, a następnie zaproponuje terapię, która będzie w największym stopniu odpowiadać Twoim potrzebom. 

W jaki sposób skutecznie ukryć zakola? Rozwiązaniem dla niektórych mężczyzn może być odpowiednia fryzura, która maskuje nadmierną utratę włosów. Ten sposób co prawda nie wyeliminuje samego problemu łysienia, jednak może stanowić dobry sposób na dodanie sobie pewności siebie. Kolejnym sposobem, który ma na celu stymulację mieszków włosowych i pobudzanie ich do wzrostu, jest masaż skóry głowy. Można wykonywać go zarówno palcami, jak i specjalnym masażerem. Dodatkowo w trakcie masażu można użyć specjalnych wcierek na porost włosów.

Oprócz naturalnych wcierek istnieją również specjalistyczne profesjonalne kuracje, których stosowanie może zalecić dermatolog lub trycholog. Ze względu na wysokie stężenie składników aktywnych warto pamiętać, aby tego rodzaju kuracje zawsze stosować pod nadzorem lekarza. 

Alternatywą są także profesjonalne zabiegi medyczne, które wykonywane są w gabinetach medycyny estetycznej. Jest to chociażby mezoterapia lub laseroterapia. 

Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI