Wiadomości

Zamknij

Podziemne miasto. Schron przy ul. Reja dobrze zachowany, tajemnicze zejścia przy fosie [video]

Paweł Kowalczyk Paweł Kowalczyk 14:49, 16.07.2015 Aktualizacja: 14:37, 27.10.2025
Skomentuj  Podziemne miasto. Schron przy ul. Reja dobrze zachowany, tajemnicze…

W czwartek 16 lipca, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Burmistrza Brzegu, weszliśmy do schronu przy zbiegu ulic Reja, Dzierżonia i Kamiennej. Podziemna budowla jest zachowana w bardzo dobrym stanie.


Schron na skwerku przy ul. Reja, usytuowany koło miejskiego szaletu, ma dwa solidne, betonowe wejścia, zabezpieczone metalową klapą. Oparta na schemacie kwadratu budowla to ciąg tunelu, z pojedynczymi odgałęzieniami. Tunel ma wysokość ok. 2m, szerokość 1,5m. Trudno ocenić powierzchnię całkowitą, no oko 150 - 200 m2. W schronie nie da się zabłądzić. Idąc przed siebie "zatoczy się koło", a więc wróci do punktu wyjścia. Jedno z odgałęzień prowadziło do pomieszczenia z instalacją sanitarną - zapewne zabezpieczało schron w dostępie do wody.

W ścianach pozostały ślady i resztki instalacji elektrycznej, a także metalowe zaczepy - pozostałości po ławkach, na których zasiadali ludzie podczas nalotu. Jest kilka okrągłych otworów z metalowymi rurami w środku - to wyciągi wentylacyjne. Co zwróciło naszą uwagę, to świetny stan, w jakim zachowany jest schron. Wystarczyłoby tylko powiesić na ścianie plan bunkrów i schronów pod Brzegiem, parę starych zdjęć, może niemiecki hełm na ścianie i byłaby atrakcja turystyczna. Bo choć wiemy, że taki schron nie kryje w sobie jakiejś wielkiej tajemnicy, to jednak jest coś w człowieku, że schodząc pod ziemię do budowli z innej epoki, czuje mały dreszczyk emocji, czy też gęsią skórkę. A i rodzi się również nieodparte uczucie, jakby się nagle przeniosło do czasów wojny, oczami wyobraźni widząc siedzących w schronie ludzi i sygnał syren alarmowych oraz odgłos wybuchających bomb na powierzchni.

Po powrocie do teraźniejszości, poszliśmy eksplorować drugi ze schronów, bardziej nas interesujący, bo mający związek z siecią tuneli, o której mówiła pani Halina (kliknij aby przeczytać: TUTAJ). Niestety jeszcze nie udało się nam wejść do środka, bo z uwagi na samowolnych odkrywców, jak i wandali, drzwi zostały zaspawane. Bunkier przy fosie będziemy więc mogli zwiedzić w późniejszym terminie. Udało nam się jednak wepchnąć gdzieniegdzie aparat i zrobić parę, niezwykle intrygujących fotek.

Po kominach wentylacyjnych, wystających z ziemi, można wnioskować, że schron ma co najmniej kilkadziesiąt metrów długości. Od głównego, betonowego wejścia, w dół prowadzą długie, strome schody. Kilka metrów od tego miejsca wystaje murowana wieżyczka - trudno powiedzieć, do czego służyła, być może pełniła rolę bunkra, z którego prowadzono ostrzał. Pod betonową kopułą widać właz, czy też drzwi otwierane pionowo w dół (coś w rodzaju zapadni), a za nimi okrągły tunel z metalową drabinką przytwierdzoną do ściany, również prowadzący w dół. Trzeci z wystających fragmentów schronu znajduje się blisko fosy i najbliżej ulicy Piastowskiej. W nim ujawniliśmy pomieszczenie odchodzące w bok od tunelu głównego, przypominające te z opowieści pani Haliny. Wkrótce postaramy się wejść do środka schronu, a w międzyczasie nie próżnujemy i będziemy próbować odkryć kolejne podziemia.

Poniżej publikujemy film wideo oraz kilka zdjęć zrobionych w schronie przy ulicy Reja.

[WIDEO]1391[/WIDEO]

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

DawidDawid

0 0

Można zejść z wami do następnego schronu?

15:02, 16.07.2015
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzymonSzymon

0 0

Na starych koszarach wchodziłem i na samym końcu przy drugim zadaszeniu betonowym jest drogą dalszą na zawodówkę. I żeby tam się dostać do środka tego bunkru trzeba deski wyłamać. Jeśli będzie potrzebna pomoc przy tym bunkrze to mogę poprowadzić was z jednego do drugiego.

16:45, 16.07.2015
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

DawidDawid

0 0

Szkoda, że nikt nie zainteresuje się schronami w Skarbimierzu. Myślę, że potencjał w nich tkwiący jest jeszcze większy niż tutaj.

17:07, 16.07.2015
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

RyszardRyszard

0 0

Witam , jest jeszcze wejscie do podziemi na ul.Robotniczej na terenie dawnej radzieckiej bazy samochodowej w tej chwili są tam warsztaty samochodowe . Pamietam te zejście po środku hal po prawej stronie od wjazdu, schody na dół ale zalane wodą warto sprawdzić pozdrawiam .

22:09, 16.07.2015
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

GrzegorzGrzegorz

0 0

Jeśli przyda wam się pomoc alpinisty-fotografa dajcie znać. Wejdziemy wszędzie. [email protected]

18:11, 17.07.2015
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Saul MorganSaul Morgan

0 0

i have found this writing is very helpful. i want to read more from your site.

13:34, 07.05.2024
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Madelyn RileyMadelyn Riley

0 0

i have found this writing very helpful to enrich my knowledge and i am eager to read more from this site

13:38, 07.05.2024
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu brzeg24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%