Wiadomości

Zamknij

VIII Festiwal Gier Planszowych w Brzegu [galeria zdjęć]

AP 15:47, 31.01.2016 Aktualizacja: 05:49, 30.09.2025
Skomentuj VIII Festiwal Gier Planszowych w Brzegu [galeria zdjęć]

Ponad 800 tytułów gier planszowych, przeróżne turnieje, zawodnicy z kraju i zagranicy oraz dwa dni świetnej zabawy. To wszystko podczas VIII Festiwalu Gier Planszowych, który cyklicznie odbywa się brzeskim ratuszu.


W sobotę (30.01), głównym wydarzeniem były Otwarte Mistrzostwa Polski w Carrom, czyli indyjskiego bilardu. Do rywalizacji przystąpiło osiemnastu zawodników z Polski, Czech i Szwecji. Carrom to ... bilard, ale zamiast kijów używa się własnych palców, wbijając do łuzy drewniane krążki zamiast bil.

- Jest to pomniejszona wersja bilardu prowadzona do takiej domowej, a nawet ulicznej wersji, dlatego że gra w Indiach jest widoczna również na ulicach, gdzie znajdują się kluby carrom. W carrom gra się na planszy około 1m x 1m z czterema łuzami w narożnikach. Całość wykonana jest z drewna, a do gry używamy również drewnianych krążków o odpowiedniej wielkości - wyjaśnia Paulina Nowakowska, w-ce prezes Polskiego Stowarzyszenia Carrom.

Paulina Nowakowska

Indyjski bilard w naszym kraju pojawił się 8 lat temu. Mistrzostwa Polski odbywają się w formule otwartej, co pozwala na udział zawodników z innych krajów. W sali stropowej brzeskiego ratusza rozegrano VII zawody, a do finału dostał się Sylwester Pogorzelski oraz Hassan Mehedi. Tym razem Polak musiał uznać wyższość reprezentanta Szwecji, ale przyszło mu rywalizować z aktualnym mistrzem Europy. Na najniższym stopniu podium staną Jakub Nowakowski - prezes Polskiego Stowarzyszenia Carrom.

Festiwal Gier Planszowych, to nie tylko rywalizacja. To przede wszystkim świetna zabawa i możliwość wspólnego spędzenia czasu dla całych rodzin. Rodzice z dziećmi i dziadkowie z wnukami, to najczęściej spotykani gracze, a do ich dyspozycji  organizatorzy przygotowali ponad 800 tytułów gier planszowych.

- W pierwszym dniu Festiwalu pojawiło się około  400 osób. Nie ukrywam, że sobotnie turnieje przyciągnęły większą ilość zawodników i kibiców, ale w niedzielę odwiedziło nas więcej rodzin. Festiwal Gier Planszowych jest cyklicznym wydarzeniem w naszym mieście, a uczestnicy przyjeżdżają z kraju i zagranicy. To świetna zabawa i przy okazji promocja naszego miasta.  - mówi Beata Olszewka, która wspólnie z mężem Krzysztofem są organizatorami wydarzenia współfinansowanego przez Gminę Brzeg.

Bardzo dobrą organizację brzeskiej imprezy chwalą również wydawcy gier i podkreślą, że bardzo chętnie tutaj wracają. Wciąż największa popularnością cieszą się planszówki dla dzieci.

- Przyjechaliśmy z naszymi nowościami i po raz drugi przed tak dużą publicznością prezentujemy grę, którą wydaliśmy z Dream Works, czyli "Pingwiny z Madagaskaru". To gra, która trafia zarówno do najmłodszych graczy, ponieważ jest wariant dla dzieci, jak też do dorosłych graczy i młodzieży - opowiada Dominika Gorgosz z wydawnictwa PHALANX.

Dominika Gorgosz

- Utworzyliśmy linię gier "Dwa pionki", które desygnowane są przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. To gry o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym. Dzieci świetnie się bawią przy bajko-grach, które zostały stworzone na podstawie różnego rodzaju baśni i opowiadań, które znamy z młodości - dodaje Marcin Ropka, przedstawiciel wydawnictwa Portal Games.

Marcin Ropka

(AP)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

MarcinMarcin

0 0

Witam. Czy ktos z Panstwa wie jak sie nazywa gra pokazana na zdjeciu nr 12 gdzie przy stoliku siedzi dwoch panow i pani w bordowej apaszce. Gra wyglada ciekawie wiec bede wdzieczny za podpowiedz. Pozdrawiam

23:12, 01.02.2016
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu brzeg24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%