„Z kresowego albumu – Wilno” – nowa wystawa czasowa w brzeskim Muzeum

0

Do 30. Września oglądać będzie można wyjątkową wystawę czasową w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Ekspozycja – za sprawą m.in. unikatowych pocztówek – umożliwia swoisty spacer po ulicach dawnego Wilna. Więcej o wystawie i jej idei piszemy w artykule poniżej.


Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, mając na uwadze troskę o historyczne dziedzictwo kresowe, dążenie do ochrony pamięci historycznej budowanej przez niejednokrotnie dramatyczne i tragiczne, doświadczenia Mieszkańców Kresów II Rzeczypospolitej, którzy po zakończeniu działań wojennych przybyli na Śląsk, osiedlili się w Brzegu oraz w pobliskich miejscowościach, podjęło decyzję o gromadzeniu kolekcji pod nazwą ARCHIWUM KRESOWE i zaprezentowaniu jej w formie wystawy.

Jednak zanim to nastąpi, brzeski Zamek organizuje wystawy czasowe poświęcone Kresom Wschodnim II Rzeczypospolitej widzianym poprzez pryzmat rodzinnych pamiątek, dokumentów przekazanych przez osoby przybyłe głównie z województw: lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego i wołyńskiego. W tej konwencji przygotowano już wystawę prezentującą Brzeżany, wypełnioną fotografiami, archiwaliami, przedmiotami wywołującymi serdeczne wspomnienia i – niejednokrotnie – wzruszające myśli o dramatycznych przeżyciach.

Trwająca od lat współpraca Muzeum z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu umożliwiła pokazanie ekspozycji należących do cyklu „Z kresowego albumu” opisujących Lwów i Wilno. Niedawno zakończono prezentację archiwalnych pocztówek wizualizujących piękną architekturę Lwowa i niezwykły urok tego miasta.

Od kilu dni w Muzeum oglądać można wystawę „Z kresowego albumu – Wilno”. Ekspozycję tworzą archiwalne fotografie i pocztówki przedstawiające miasto – weduty, pejzaże z Wilią, Antokol, Snipiszki, Ogród Bernardyński, znakomite, charakterystyczne budowle, Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, Uniwersytet, miejsca znane z kart literatury, inspirujące do rozważania bogactwa wileńskiego dziedzictwa. Bardzo ważną częścią wystawy są reprodukcje fotografii z rodzinnych albumów będących istotnym źródłem historycznym (w tej części wystawy odnajdziemy m. in. cenne zdjęcia z zesłania do Wiatki w 1914r.).

Dzięki dawnym pocztówkom można odbyć spacer po Wilnie – ułatwi go turystyczny plan miasta z 1937 r. Na trasie wędrówki odnajdziemy Prospekt Świętojerski, Zaułek Literacki – ulicę, przy której mieszkał Adam Mickiewicz, a w XX w. – Czesław Miłosz. Obejrzeć można także wysmakowane piękno wileńskiej architektury: Pałac Reprezentacyjny Rzeczypospolitej, budynek byłego ratusza przy ul. Wielkiej, który od 1845r. był siedzibą teatru, a w 1854 r. oglądano w nim wileńską premierę „Halki” St. Moniuszki, czy też świątynie: Katedrę, kościół Św. Anny i Bernardynów, kościół Św. Jana, Św. Katarzyny. Refleksje o upływającym czasie, doświadczanych zmianach na pewno rozbudzi Kalendarz Wileński z 1927r.

Ekspozycja „Z kresowego albumu – Wilno” będzie czynna do 30.09.2019r. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy w brzeskim Muzeum.