Ruszył fundusz rozwoju przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie

0
fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

W połowie lipca br. weszła w życie Ustawa o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. W taki sposób rząd Prawa i Sprawiedliwości chce walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym, głównie mieszkańców mniejszych miejscowości, do których nie dociera transport publiczny. Jeszcze w tym roku na przywrócenie lokalnych linii autobusowych zostanie przeznaczone 300 mln złotych.


– Rząd miał odwagę rozwiązać wielki problem wykluczenia komunikacyjnego. Mieszkańcy małych miejscowości nie mogli dostać się do większego miasta w celu wizyty u lekarza, czy nawet po to, aby zrobić potrzebne zakupy. 30 lipca w Ministerstwie Infrastruktury
podpisałam z panem ministrem Andrzejem Adamczykiem porozumienie określające zasady współpracy przy podziale środków dofinansowania z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Małe społeczności oczekują na ten program, bo pozwoli on na odbudowę transportu publicznego między powiatami i gminami – mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.

Wysokość środków dla województwa opolskiego wyniesie ponad 11,5 mln zł. Nabór wniosków potrwa do 12 sierpnia, z kolei rozstrzygnięcie nastąpi nie później niż do 20 sierpnia.

Zgodnie z założeniami rządowego programu, przewozy lokalne na wielu liniach zostaną uruchomione od 1 września 2019 r. Dodajmy, że o dofinansowanie może wystąpić organizator linii komunikacyjnej, w tym: gmina, powiat, województwo, związek międzygminny, związek powiatów lub związek powiatowo-gminny. Wsparcie finansowe na transport zbiorowy można otrzymać na linie komunikacyjne, które nie funkcjonują przynajmniej od 18 kwietnia 2019 r.