Brzeskie obchody „Światowego Dnia Walki z Cukrzycą”

0
Reklama

W sobotę na Zamku Piastów Śląskich zorganizowane zostały brzeskie obchody „Światowego Dnia Walki z Cukrzycą”. Sala Pinottiego wypełniła się słuchaczami, którzy chcieli poszerzyć swoją wiedzę o jednej z chorób cywilizacyjnych, jaką jest cukrzyca. Na przybyłych czekały wykłady i spotkania ze specjalistami, którzy omawiali zagadnienia związane z tą chorobą.


Każdy kto odwiedził warsztaty, mógł liczyć na porządną dawkę wiedzy o tym, jakie są objawy tej zdradliwej choroby, jak jej przeciwdziałać i ustrzec się od najgroźniejszych konsekwencji. Poza wykładami można było wykonać również badanie poziomu cukru glukometrem oraz wykonać test na obecność wirusa HCV, odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu C. Możliwe było również uzyskanie porad dotyczących dietetyki, zbadanie kondycji swojej skóry oraz poznanie osób, które zmagają się na codzień z cukrzycą. Spotkanie zostało zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków koło nr 2 w Brzegu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Działamy od 23 lutego 2019 r. Mamy 58. członków, a ich liczba ciągle rośnie. Jesteśmy organizacją, która bardzo prężnie działa, udzielamy różnego rodzaju porad, uczymy i spotykamy się cyklicznie co miesiąc. Dzisiaj spotykamy się na Zamku. To spotkanie przygotowane jest w formie szkolenia, warsztatów kulinarnych, tak aby każdy mógł się z tym wszystkim zapoznać. Współpracujemy na codzień z poradnią diabetologiczną dr Elżbiety Turcza, która nam doradza i podpowiada, w jaki sposób być pomocnym dla ludzi dotkniętych cukrzycą – wyjaśnia prezes Stowarzyszenia Grażyna Garbe.

Badając glukometrem poziom cukru możemy mówić często o „badaniu przypadkowym”. Uważam, że poziom cukru we krwi można sprawdzić o każdej porze dnia. Dobry poziom u osoby zdrowej w ciągu dnia może wynieść maksymalnie po posiłku do 140 mg/dl, ale jeżeli wyniesie 150, to nie oznacza, że mamy problem z cukrem. To zależy od glukometru, który jest tylko urządzeniem. Natura człowieka podpowiada mu, że „lepiej nie wiedzieć”, ale prawda jest taka, że im wcześniej zacznie się leczenie, tym lepsza będzie jakość życia. Często spotykam pacjentów, którzy dwa lata przed wizytą mieli podwyższone cukry. Wtedy do 180, a dzisiaj jest 300. Im szybciej zacznie się leczenie tej choroby, tym lepsze są późniejsze rokowania. Jeżeli cukier przez lata był podwyższony, to oznacza, że organizm był przez ten czas niszczony – wyjaśnia Elżbieta Turcza, lekarz internista, diabetyk.

Wielu ludzi w różnym wieku twierdzi, że ta choroba ich nie dotyczy. Szacuje się, że 422 milionów osób na całym globie choruje na cukrzycę, z czego 179 milionów to osoby, u których choroba jeszcze nie została zdiagnozowana. ONZ szacuje, że w 2035 roku ta liczba wzrośnie do 600 milionów. W Polsce natomiast szacuje się, że jest około 3 milionów chorych.

Reklama