W Brzegu posypały się pierwsze mandaty za brak maseczki

1
fot. KPP w Brzegu

Od soboty (10. października), na terenie całej Polski obowiązują nowe obostrzenia sanitarne, które m.in. nakazują zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Nie tylko w sklepach, czy w transporcie zbiorowym, ale także na ulicach miast. Tylko podczas ostatniego weekendu, policjanci z brzeskiej komendy za brak maseczki nałożyli 15 mandatów karnych, a 3 wnioski o ukaranie zostały skierowane do sądu.


Ministerstwo Zdrowia i Komenda Główna Policji zapowiadali tzw. strategię „zero tolerancji”, dlatego funkcjonariusze stanowczo reagują na lekceważenie nowych regulacji.

– Zasłanianie ust i nosa chroni nie tylko nas i naszych najbliższych, ale również osoby, które spotykamy w zatłoczonym sklepie, czy na ulicy. Pamiętajmy o tym, zanim zlekceważymy nowe regulacje, które obowiązują w całej Polsce od 10 października. Apelujemy, aby stosować się do tych norm i przyjąć zasadę odpowiedzialności za siebie i innych – informuje mł. asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

Głównie kontrolowane są środki komunikacji oraz placówki handlowe. Należy zaznaczyć, że każda sytuacja jest inna, a policjanci do takich spraw podchodzą indywidualnie. W niektórych przypadkach można liczyć na pouczenie, ale na osoby, które świadomie nie stosują się do obostrzeń w bardzo zatłoczonych miejscach, czeka mandat. W przypadku jego odmowy wniosek o ukaranie trafia do sądu. Zdarzają się również przypadki przekazania sprawy do inspekcji sanitarnej w celu wdrożenia postępowania administracyjnego.

– Mając na uwadze wspólne dobro obywateli, funkcjonariusze egzekwują przestrzeganie norm sanitarno-epidemiologicznych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów. Każdą sytuację rozpatrujemy indywidualnie, dlatego policjanci również stosują pouczenia, między innymi wobec osób, które w sposób nieprawidłowy zasłaniały nos i usta. W przypadku osób, które w sposób lekceważący będą podchodzić do obostrzeń i nie będą ich przestrzegać, nie będzie taryfy ulgowej – podsumowuje policjantka z brzeskiej komendy.

Dodajmy, że rozporządzenie Rady Ministrów przewiduje również kilka wyłączeń nakazu zasłaniania ust i nosa. Maseczek nie musimy stosować np. na terenie lasów, parków, zieleńców i plaż. Również osoby, które z różnych przyczyn zdrowotnych nie mogą zasłaniać ust i nosa, i posiadają odpowiednie zaświadczenie lekarskie, są z nakazu zwolnione.