Kolejne zatrucie tlenkiem węgla w Brzegu. Zagrożenie wraca każdej zimy

0
fot. archiwum / Brzeg24.pl

Każdego roku w okresie grzewczym, czad zwany „cichym zabójcą” zbiera śmiertelne żniwo. Statystyki pokazują, że przypadków śmiertelnych jest coraz mniej, ale to wciąż liczba kilkudziesięciu osób, a poważne zatrucia w skali kraju liczone są w tysiącach.


Niebezpiecznych przypadków nie brakuje także w powiecie brzeskim. Od października do połowy grudnia bieżącego roku, strażacy wyjeżdżali sześć razy do przypadków zatrucia tlenkiem węgla. Ostatnie tego typu zdarzenie miało miejsce w miniony weekend, na jednym z osiedli mieszkaniowych w Brzegu.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
1. Systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych.
2. Użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
3. Nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych.
4. Nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.
5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku.
6. Nie bagatelizować objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca. Mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Warto pamiętać, że poziom naszego bezpieczeństwa istotnie można zwiększyć poprzez zamontowanie czujek dymu i tlenku węgla. Urządzenia w chwili wykrycia trujących gazów zaalarmują nas głośnym sygnałem dźwiękowym. Koszt takiego czujnika nie jest zbyt wygórowany i można go nabyć za mniej niż 100 zł.