Niedługo nie będziemy mogli złożyć wniosku o dowód przez internet

0
Praca przy laptopie

W dobie internetu i cyfryzacji, wszyscy starają się załatwiać jak najwięcej spraw urzędowych online. Szczególnie widoczne jest to teraz, w trakcie pandemii koronawirusa. Okazuje się, że już wkrótce nie będziemy mogli składać wniosku o dowód przez internet.

Skąd taka zmiana? Skąd ten regres?

Tak by się mogło wydawać, że zmiana ta to krok w tył. W rzeczywistości jest jednak trochę inaczej. Okazuje się, że zmiana ta jest podyktowana nową formą dowodu osobistego i koniecznością dostosowania ustawy do rozporządzenia Unii Europejskiej. Już od 2 sierpnia 2021 roku nie będziemy mogli wnioskować o tej plastik, ponieważ to już nie będzie zwykły kawałek plastiku.

Dowód osobisty

Jak wiecie, już od 1.5 roku wydawane są dowody z warstwą elektroniczną, która w niedalekiej przyszłości będzie pozwalała załatwiać nam więcej spraw online. Nowy dowód będzie posiadał także zapis naszego odcisku palca na tej warstwie. To właśnie jest powodem tej zmiany, zwyczajnie nie będzie możliwości pobrania odcisku w domu. Z pobierania odcisku palca będą zwolnione dzieci do 12. roku życia oraz osoby, u których jest to po prostu niemożliwe. Tak samo wygląda sprawa z podpisem posiadacza, który również pojawi się na nowym dowodzie. Dostęp do naszych odcisków będą miały organy policji, Komendant Główny Straży Granicznej i inne organy wymienione w art. 66 ust. 3 pkt 1-11 ustawy o dowodach osobistych. Będą one przetrzymywane w Rejestrze Dowodów Osobistych nie dłużej niż 90 dni. Zmiana ta zatem na pierwszy rzut oka może wydawać się regresem, ale jak przyjrzymy się temu lepiej, to nowy dowód może umożliwić nam załatwianie jeszcze większej liczby spraw urzędowych z domu. Krótko mówiąc, coś za coś.