Komenda Główna Policji: w ciągu ostatniej doby nałożono ponad 3630 mandatów za brak ochrony nosa i ust

0

W ciągu ostatniej doby policjanci pouczyli 2450 osób, nałożyli mandaty na ponad 3630 osób, a w ponad 500 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu za niezakrywanie nosa i ust – poinformował we wtorek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Jak przekazał inspektor Mariusz Ciarka, policjanci od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce już prawie 18,6 milionów razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. „Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 204 tys. osób skierowanych na kwarantannę, w ok. 700 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych” – powiedział policjant.

Poinformował również, że od początku epidemii 667 policjantów oraz 80 pracowników policji zarażonych wirusem wyzdrowiało. „Od początku działań zakażonych zostało ok. 1450 policjantów oraz 180 pracowników policji, a więc te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych. 9550 policjantów było na kwarantannie” – poinformował rzecznik KGP dodając, że obecnie na kwarantannie jest około 1640 funkcjonariuszy.

„Od momentu wprowadzenia stanu epidemii, tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa wykonaliśmy ponad 3,851 miliona służb patrolowych, niezależnych od sprawdzenia osób będących na kwarantannie” – przekazał.

Inspektor wskazał, że policjanci sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa, pouczyli ponad 189 tys. osób, ponad 36240 zostało ukaranych mandatem karnym, a w ponad 11 tys. przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do sądu. „W przypadku skierowania wniosków do sądu, jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów, np. dolnośląskiego – w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń, a tylko w zaledwie 1 proc. zapadają wyroki uniewinniające” – tłumaczył.

„Ostatniej doby pouczyliśmy ponad 2450 osób, nałożyliśmy mandat w stosunku do ponad 3630 osób, a w ponad 500 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu” – poinformował.

„Przykładowo tylko przez weekend na terenie jednego powiatu aleksandrowskiego, gdzie jest wyznaczona czerwona strefa policjanci skontrolowali blisko 250 miejsc i obiektów publicznych, ujawnili ponad 230 wykroczeń dot. niestosowania się do obostrzeń Covid-19 i wobec blisko 170 sprawców wykroczeń zastosowano postępowania mandatowe oraz skierowano wnioski do sądu. W jednym przypadku skierowano również wystąpienie do sanepidu dot. restauracji w Ciechocinku” – podkreślił.

Przekazał także, że ostatniej doby policjanci skontrolowali 4520 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń w tych środkach komunikacji to już ponad 136 tys. kontroli.

„Od początku działań skontrolowano również ok. 257 tys. placówek handlowych oraz ok. 2,7 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki – przypominamy, że obecnie wprowadzony jest całkowity zakaz organizacji dyskotek. Skontrolowano również ok. 9,3 tys. miejsc organizacji wesel” – dodał.

Przypomniał również, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. „Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność” – zaapelował. (PAP)

Zobacz także

W Brzegu posypały się pierwsze mandaty za brak maseczki